Premier: Polska nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich

Premier: Polska nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / pk

Kryzys polityczno-gospodarczy doprowadził do realnego osłabienia Unii, poprzez m.in. Brexit; Polska absolutnie nie zamierza podążać drogą Wielkiej Brytanii, nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z ambasadorami RP.

Morawiecki mówił, że niepodważalnymi aksjomatami polityki zagranicznej Polski są: rozwijanie przyjaznych stosunków sąsiedzkich, aktywny udział w najpotężniejszym sojuszu wojskowym świata, członkostwo w gronie państw przywiązanych do zasad demokracji i praw człowieka.

- Do tych kwestii chciałbym dołączyć kwestię dyplomacji ekonomicznej, niepolegającej jedynie na prostym udziale Polski w projekcie europejskim, ale takim jego kształtowaniu, byśmy stali się liderami nieuchronnej rewolucji gospodarczej - dodał premier. Jak dodał, w tych wszystkich sprawach fundamentalną rolę ma do odegrania polska dyplomacja.

- Jak się ma polska racja stanu do naszej wizji przyszłości Europy? W obliczu radykalnych zmian zachodzących na naszym kontynencie, dziś wręcz naszym obowiązkiem jest zadać sobie to właśnie pytanie. Jedno jest pewne, Europa znajduje się cały czas w kryzysie - mówił Morawiecki.

Po raz pierwszy w historii - dodał - "kryzys gospodarczo-polityczny doprowadził do realnego osłabienia Unii poprzez chociażby Brexit". - Polska jednak absolutnie nie zamierza podążać drogą Wielkiej Brytanii. Wbrew temu, co starają się wmówić nasi polityczni oponenci, nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich, ani nie jesteśmy zagrożeni wykluczeniem z Unii - podkreślił premier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier: Polska nie dążymy do wyjścia ze struktur europejskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.