W maju wizyta Baracka Obamy w Polsce

W maju wizyta Baracka Obamy w Polsce
(fot. Pete Souza/whitehouse.gov)
PAP / drr

Prezydent USA Barack Obama w maju złoży wizytę w Polsce; spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem - poinformowała w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP Ambasada USA w Warszawie.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała PAP, że Barack Obama będzie przebywał w Polsce w dniach 27-28 maja na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, przekazane podczas jego wizyty w Waszyngtonie 8 grudnia ubiegłego roku.

Według ambasady USA prezydent Obama odwiedzi Polskę w ramach podróży do Europy w dniach 23-28 maja, która obejmie również Irlandię, Wielką Brytanię i Francję.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił, że wizyta prezydenta Obamy, która następuje wkrótce po wizycie Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie, "jest jasnym sygnałem, jak dużą wagę Stany Zjednoczone przywiązują do relacji z bliskim przyjacielem i sojusznikiem, jakim jest Polska”.

DEON.PL POLECA


W komunikacie ambasady zaznaczono, że będzie to już trzecie spotkanie Baracka Obamy zarówno z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jak i z premierem Donaldem Tuskiem. - Wizyta przyczyni się do dalszego umocnienia ścisłego sojuszu Stanów Zjednoczonych i Polski - podkreślono.

Amerykański prezydent, który gościł już w Europie, nie złożył jeszcze wizyty w Polsce. Planowany był przyjazd Obamy do Krakowa na pogrzeb pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich 18 kwietnia ub.r. Przyjazd prezydenta USA został jednak odwołany z powodu pyłu wulkanicznego z Islandii, który znacznie utrudnił wówczas ruch lotniczy nad Europą.

Premier Donald Tusk odnosząc się w ubiegłym tygodniu do nieoficjalnych informacji o tym, że Obama miałby przyjechać do Polski na wiosenny szczyt ocenił, że jeśli się one potwierdzą, to będzie to dobry sygnał, który świadczyłby o "wielkiej wadze" polsko-amerykańskich relacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W maju wizyta Baracka Obamy w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.