W piątek i sobotę uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

W piątek i sobotę uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego
(fot. PAP/Paweł Supernak)
2 lata temu
KAI / kw

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego odbędą się w sobotę, 16 lutego, w Warszawie. Główna Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w archikatedrze Jana Chrzciciela. Były szef polskiego rządu zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego rozpoczną się w piątek o godz. 9.00 wystawieniem trumny z ciałem w holu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie o godz. 18.00 w kościele św. Aleksandra, przy placu Trzech Krzyży, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w jego intencji.

Wieczorem trumna zostanie przewieziona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przy ul. Świętojańskiej 10. Kondukt żałobny z Prezydentem RP oraz ks. Biskupem Michałem Janochą dotrze do sanktuarium ok. godz. 21.30, gdzie żałobników powita o. Lesław Ptak SJ - przełożony wspólnoty jezuitów posługujących przy sanktuarium - i krótką modlitwą rozpocznie całonocne czuwanie. Potrwa ono do godz. 6.00 rano, a w modlitwę za zmarłego Premiera będzie mógł włączyć się każdy.

W sobotę ok. godz. 10.00 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki archikatedralnej, gdzie rozpocznie się żałobna Msza św., w której wezmą udział władze państwowe z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Stamtąd kondukt przejdzie na Plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego przez kombatantów i Powstańców Warszawskich. Następnie kondukt żałobny wyruszy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy od piątku, do godz. 19.00 w sobotę w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. W tym czasie flagi państwowe pozostaną opuszczone do połowy masztów.

Były premier, opozycjonista w czasach PRL i twórca Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski zmarł w czwartek wieczorem w stołecznym szpitalu przy ul. Szaserów. Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był też pełnomocnikiem rodziny duchownego.

Uczestniczył też w rozmowach księdza Alojzego Orszulika z generałami Czesławem Kiszczakiem i Zbigniewem Pudyszem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie dyskutowano na temat "potrzeby ratowania kraju". Podejmował działania celem wyjaśnienia okoliczności zabójstw dokonanych w 1989 na księżach Stefanie Niedzielaku, Stanisławie Suchowolcu i Sylwestrze Zychu.

Wspierał organizacje ogólnopolskiego związku zawodowego "Solidarność", brał udział w procesach przeciwko organizatorom strajków i podziemnym wydawcom. Był obrońcą m.in. Lecha Wałęsy, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka. Współtworzył Komitet Obywatelski, który z ramienia Porozumienia Centrum odpowiadał za przygotowania obrad Okrągłego Stołu.

W latach 1991-1992 był premierem rządu. Przez trzy kadencję zasiadał w ławach Sejmu RP. Był doradcą prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. W latach 1989-1991 i 2005-2006 był członkiem Trybunału Stanu.

Kawaler Orderu Orła Białego. Od 1982 do 1989 roku publikował w "Przeglądzie Katolickim", w 1989 rozpoczął współpracę z "Tygodnikiem Solidarność". W 1989 został członkiem Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, a w 1990 był współzałożycielem i fundatorem Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W piątek i sobotę uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.