W sobotę demonstracje przeciw rasizmowi

W sobotę demonstracje przeciw rasizmowi
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP / jp

W sobotę w różnych miastach w Polsce odbyć się mają marsze przeciwników rasizmu. Towarzyszyć ma im hasło "Solidarni przeciw rasizmowi. Nie damy się podzielić". Okazją jest zbliżający się Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Demonstracje organizuje koalicja "Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi", w skład której wchodzą m.in. organizacje pozarządowe, religijne i ugrupowania polityczne.

W niektórych miastach w ten weekend odbyć się mają również manifestacje środowisk narodowych, którym przyświeca hasło "Przeciwko wschodniej imigracji"

- Nie damy się podzielić przez skrajną prawicę, która wraz z częścią mediów próbuje szczuć ludzi przeciw sobie. Nie damy się podzielić, przez nienawiść i strach - deklarowała na konferencji prasowej zapowiadającej sobotnie akcje jedna z organizatorek Ellisiv Rognlien z Pracowniczej Demokracji.

- Fala rasizmu przetacza się przez Polskę. Osoby o ciemniejszym kolorze skóry są atakowane, bite, obrażane. Trwa nagonka na uchodźców. Nienawiść rodzi przemoc - piszą na portalu społecznościowym organizatorzy manifestacji.

- Nie damy się podzielić cynicznym politykom szczującym nas na siebie nawzajem. Nie damy się podzielić rasistowskim piewcom nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić mediom handlującym strachem i tanią sensacją - deklarują.

Demonstracje przeciwników rasizmu zaplanowano m.in. w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Łodzi i Krakowie. To część Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem ustanowionego przez ONZ W 1966 r. i obchodzonego 21 marca.

Dzień ten ma przypominać o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 21 marca 1960 r. w miasteczku Sharpeville w Republice Południowej Afryki. W trakcie odbywającej się tam manifestacji policja zaczęła strzelać do demonstrantów, w wyniku czego zginęło 69 osób. Protestowano wówczas przeciw wprowadzonemu osiem lat wcześniej tzw. Prawu o przepustkach, które stanowiło jeden z elementów polityki apartheidu.

Prawo to zmuszało czarnoskórych obywateli do noszenia specjalnych przepustek, które zawierały fotografię, szczegóły dotyczące miejsca urodzenia, zatrudnienia, płaconych podatków oraz kontaktów z policją. Przepustki musiały być okazywane na każde wezwanie policji, a poruszanie się bez nich było praktycznie niemożliwie.

Więcej informacji o sobotnich akcjach można znaleźć na stronie www.facebook.com/Zjednoczeni-Przeciw-Rasizmowi-162698294095514/?fref=ts.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W sobotę demonstracje przeciw rasizmowi
Komentarze (14)
Oriana Bianka
Oriana Bianka
20 marca 2017, 16:00
Czy tu przychodzą jakieś dzieci i tak sobie klikają dla zabawy? I pewnie spodobał im się kolorowy awatar.  ;-) No bo poważni ludzie tak nie robią, a tym bardziej uczciwi katolicy.......
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
19 marca 2017, 00:04
Bardzo dobra inicjatywa, tylko pogratulować pani Ellisiv Rognlien. Nigdy nie byłem po lewej stronie sceny politycznej, ale umiem docenić pozytywne działania, także te, którym patronuje lewica. Co do wykluczania kogokolwiek, kiedykolwiek i z czegokolwiek. Mnie na DEON-ie najbardziej niepokoją komentarze w których np. wysławia się pod niebiosa rozdzielność Kościoła od państwa (z jednoczesnym przyznaniem prymatu regulacjom państwowym), zawsze wtedy, kiedy państwowa władza narzuca rozwiązania inne, aniżeli głosi nauka Kościoła. Nie ukrywam, nie podobają mi się tego typu wypowiedzi. Jednak nie przeszło by mi nawet przez myśl, by ich twórców izolować od portali katolickich. Chyba najzdrowsza zasada, to ta, że jeśli chce się coś komuś zarzucić, to najpierw wypadałoby samemu choć przejrzeć się w lustrze.  :-)
19 marca 2017, 07:04
Znasz jakieś konkretne przypadki faktycznego rasizmu w Polsce?
Oriana Bianka
Oriana Bianka
19 marca 2017, 10:07
Nie potrzeba daleko szukać - wystarczy poczytać niektóre komentarze na tym forum, by znaleźć wiele treści rasistowskih i ksenofobicznych. 
19 marca 2017, 10:14
Czy mamy wolność słowa i wolnośc wypowiedzi? Czy mamy być tolerancyjni?
Oriana Bianka
Oriana Bianka
19 marca 2017, 13:54
Każdy człowiek ma prawa do wyrażania swoich myśli oraz zdanie każdego musi być uszanowane, nawet jeśli ktoś się z nim nie zgadza. Jednak są pewne ograniczenia w stosunku do wolności słowa. Nie może nikt publicznie obrażać innych ludzi, bowiem wówczas narusza się prawa drugiego człowieka. Rasizm jest przykładem łamania praw człowieka. Jest to bowiem przekonanie o tym, iż ludzi dzieli się na „lepszych” oraz „gorszych”, tylko z tego powodu, że ktoś ma inny kolor skóry, jest innej rasy lub narodowości, albo wygląda inaczej. Bardzo często rasizm związany był z religią - przykładem rasizmu było mordowanie Żydów podczas drugiej wojny światowej. My jako katolicy, nie powinniśmy się zgadzać na jakiekolwiek przejawy rasizmu i mowy nienawiści, bo to jest niezgodne z naszą wiarą według której wszyscy ludzie są naszymi braćmi, a głównym przykazaniem jest przykazanie miłości. 
no_name (Piotr ex londynczyk19)
no_name (Piotr ex londynczyk19)
20 marca 2017, 00:15
Rasizm najczęściej umiejscowiony jest w sercu człowieka. Od walki z rasizmem, do istoty Ewangelii mamy jeszcze daleką drogę. TomaszuL, mój powyższy komentarz nie tyczył się Twojej persony. Był skierowany do osób, które go zapewne czytały i choć teraz milczą, to dobrze wiedzą, że pisałem do nich. :-)
20 marca 2017, 09:34
​Przykazanie miłości oznacza, iż dla każdego człowieka chcesz samego dobra. A co dla nas, katolików jest dobrem najwiekszym? Ciekawe, czy jak powiem obecnie komukolwiek iż winien sie narócić na katolicyzm, to będe oskarzony o brak tolerancji religijnej? Ciekawe czy jak powiem, iz w Polsce obowiązują normy chrześcijańskie, to będę uznany za ksenofoba? ​Zauważ, iż w imię źle rozumianej tolerancji (nie majacej nic wspólnego z miłością) już dziś w wielu dawnych krajach chrzescijanskich zakazuje sie chocby publicznego okazywania wiary chrześcijanskiej. ​A w Polsce okazuje się, iż nie ma miejsce na niektórych uniwersytetach na wykłady prowadzone przez dziewczynę narodzoną z gwałtu.
20 marca 2017, 09:35
Nie odniosłęm tego do siebie, chcialem tylko poznać te przejawy współczesnego rasizmu.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
20 marca 2017, 10:09
To że ktoś został narodzony z gwałtu, ani to że ktoś narodził się w wyniku zastosowania metody in vitro nie może być powodem, aby tę osobę dyskryminować.  Dziwne jest bardzo też, że niektóre osoby przeciwstawiają tutaj rasizm aborcji, przecież jedno i drugie jest złem. 
20 marca 2017, 11:12
Na paru polskich uczelniach odwołano wykłądy pani narodoznej z gwałtu, pani głoszącej świadectwo swojego życia. Warto poczytać jej historię, co ona mówi i jak się czuła gdy spotykała ludzi głoszących hasla o prawie do aborcji dzieci takich jak ona, czyli zrodzonych z gwałtu.  
18 marca 2017, 17:27
Naprawdę dziwi mnie iż katolicki Deon zajmuje sie akcjami współorganizowanymi przez zwolenników legalnej aborcji. ​A o odwolywanych konferencjach zwolenników prawa do życia jakoś milczy.
WDR .
WDR .
18 marca 2017, 17:38
+
WDR .
WDR .
18 marca 2017, 17:10
Pani Ellisiv Rognlien zwolenniczka prawa do zabijania nienarodzonych nie jest wiarygodną osobą do mówienia na temat dyskryminacji skoro życie ludzkie nie ma dla niej wartości. Choć problem istnieje. Widziałem film z rasistowskimi uwagami red.Żakowskiego w radiu należącym do właściciela Wyborczej (o mieszkańcach Afryki i Azji). Nie słyszałem, żeby po tych słowach były przeprosiny.

Skomentuj artykuł

W sobotę demonstracje przeciw rasizmowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.