"W sprawie Nord Stream II jesteśmy po jednej stronie"

"W sprawie Nord Stream II jesteśmy po jednej stronie"
(fot. PAP/Grzegorz Momot )
PAP / slo

Warto inwestować kapitał polityczny w Grupę Wyszehradzką i inne formy współpracy krajów regionu, takie jak grupa Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne - podkreślił prezydent Andrzej Duda po piątkowym spotkaniu z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską.

Spotkanie obu prezydentów - które odbyło się w Czerwonym Klasztorze na Słowacji - było elementem przygotowań przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) 8-9 października w Balatonfured na Węgrzech.

- Rozmawialiśmy o tym, że warto inwestować kapitał polityczny w Grupę Wyszehradzką, naszą wspólnotę, która jest istotna i stanowi płaszczyznę współpracy w naszej części Europy, a także w inne formy współpracy, także szersze - powiedział Duda po spotkaniu.

W tym kontekście polski prezydent wymienił grupę "Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne", którą tworzą kraje Europy Południowej i Środkowo-Wschodniej. Państwa wchodzące w jej skład chcą zacieśnienia współpracy w obszarach: energetyki, transportowej i telekomunikacyjnej. Duda zaznaczył, że była też mowa o gazociągu Nord Stream II (to planowana nowa dwunitkowa magistrala gazowa o przepustowości 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie).

- Można powiedzieć w ten sposób: nie ma między nami żadnych rozbieżności, jeżeli chodzi o stanowiska w tych najważniejszych sprawach. Trzeba będzie na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej tę sprawę mocno postawić. Mam nadzieję, że cała Grupa będzie w tej kwestii mówiła jednogłośnie: nie - powiedział.

- To są decyzje nie biznesowe, tylko tak naprawdę polityczne, w każdym bądź razie z całą pewnością taka decyzja jak Nord Stream ma potężne skutki polityczne, którym powinniśmy się zdecydowanie sprzeciwiać, bo jest to sprzeczne z interesami Polski i Słowacji - podkreślił.

Duda poinformował, że "zdał relację" prezydentowi Słowacji z tego, co działo się podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku, w którym uczestniczył w tym tygodniu oraz spotkań, jakie odbył przy jego okazji, a także "z tego, co istotnego można było tam usłyszeć na temat naszej części Europy".

Prezydent Słowacji Andriej Kiska powiedział, że Nord Stream II to problem, wobec którego Słowacja i Polska stoją po tej samej stronie. Ocenił, że ten temat oraz kwestia migrantów powinny zostać poruszone na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Kiska mówił, że rozmowa z polskim prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyła stosunków wzajemnych, a także polityki międzynarodowej. - Między naszymi krajami jest jeszcze bardzo wiele niewykorzystanych możliwości - ocenił. Dodał, że z prezydentem Dudą obiecali sobie, że będą przyczyniać się do rozwoju i wykorzystania tych rezerw w różnych dziedzinach m.in. turystyki.

Prezydent Słowacji powiedział, że rozmowy dotyczyły także Nord Stream II i migrantów. Powiedział, że te kwestie będą poruszane na przyszłotygodniowym spotkaniu grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. - Zwłaszcza jeśli chodzi o Nord Stream II wyraziliśmy przekonanie, że jest to problem, wobec którego stajemy po tej samej stronie i jesteśmy przekonani, że na przyszłotygodniowym spotkaniu powinniśmy ten temat poruszyć - powiedział Kiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W sprawie Nord Stream II jesteśmy po jednej stronie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.