W Warszawie jeździ autobus, w którym bezdomni są mile widziani. "Z nocnego czasem wyrzucą, a tu nie"

W Warszawie jeździ autobus, w którym bezdomni są mile widziani. "Z nocnego czasem wyrzucą, a tu nie"
(fot. Mobilny Punkt Poradnictwa / facebook.com)
Gazeta Wyborcza / Metro Warszawa / sz

Jeżeli przypadkiem pomylisz autobusy i wsiądziesz do MPP, po prostu się rozgość i nawiąż nowe znajomości. W tym autobusie tylko wykluczenie nie jest mile widziane.

MPP - czyli Mobilny Punt Poradnictwa, taki skrót wyświetla się w okienku zamiast klasycznego numeru linii. Nie jest to żaden stary autobus, w którym hula wiatr wpadający przez dziury w rdzewiejącym poszyciu. To jeden z najnowszych autobusów warszawskiego ZTM. Z zewnątrz nie różni się niczym od klasycznego miejskiego autubusu, w środku panuje jednak zupełnie inna atmosfera.

DEON.PL POLECA
Kolejny dzień doświadczeń za nami. Udało nam się we współpracy z Pogotowie Interwencji Społecznej zorganizować dla...

Opublikowany przez Mobilny Punkt Poradnictwa Środa, 14 listopada 2018

Swoją trasą zaczyna przy Stadionie Narodowym. Tam zabiera pierwsze osoby - bezdomne. W środku czekają na nich już wolontariusze i streetworkerzy. Jest nawet ratownik. Już chwilę po wejściu, pasażerowie otrzymują ciepłą herbatę oraz propozycję pomocy w różnych dziedzinach. W środku nie tylko mogą się ogrzać, gdy za oknem panuje ujemna temperatura. Streetworkerzy pytają o najpilniejsze potrzeby i pomagają je załatwić. Czasami to tylko wskazanie, gdzie się udać. Ktoś potrzebuje doprowadzenia na miejsce, inny - pomocy w wypełnieniu druków i kwestionariuszy. Pytają też o to, gdzie nocują czy mają co zjeść. Przekazują ulotki z najważniejszymi punktami pomocy w mieście.

"Dowiedziałam się tutaj, gdzie znaleźć prawnika (…) W nocnych czasami kierowcy wyganiają, a tutaj nie. Ogrzeję się, zdrzemnę. Bo w zwykłych autobusach to nie jest spanie" - mówi Mateuszowi Kowalikowi z Gazety Wyborczej pani Hania.

W zespole streetworkerskim ruszają z nami również Medycy na Ulicy, którzy będą wspierać osoby w kryzysie bezdomności nie...

Opublikowany przez Mobilny Punkt Poradnictwa Niedziela, 11 listopada 2018

Autobus kursuje pomiędzy najważniejszymi miejscami z punktu widzenia osób bezdomnych: noclegownie, łaźnie, ogrzewalnie, jadłodajnia, schronisko. Na trasie jest również punkt medyczny. Chodzi o to, aby nie tylko mówić takim osobom, gdzie mają iść, ale też w miarę możliwości pomóc im się tam dostać od razu. Bardzo często osoby w kryzysie bezdomności nie potrafią prosić o pomoc lub z różnych powodów odkładają na później załatwienie pilnych spraw: ze względu na złe doświadczenia, fobie społeczne, zranienia a także pewien rodzaj bezradności wobec własnej trudnej sytuacji życiowej. Autobus pomaga więc doraźnie i przyszłościowo.

"Jedni chcą się wygadać. Jeszcze inni jadą do jadłodajni albo łaźni. A niektórzy chcą się tylko ogrzać. Lepsze to, niż zamarznąć" - opowiada GW Bartłomiej Matyszewski, streetworker. Mobilny Punkt Poradnictwa ma trasę wytyczoną tak, aby oprócz miejsc pomocy, zatrzymywać się również tam, gdzie samych bezdomnych jest najwięcej. Już w tej chwili można mówić o sukcesie pomysłu warszawskiego urzędu miasta. Inicjatywa została bardzo dobrze odebrana przez bezdomnych i mieszkańców. Ludzie mają zaufanie, że otrzymają tam pomoc.

Drugi dzień za nami! ???? powoli pojawiają się nowi pasażerowie. Niektórzy tylko, by szybko się przemieścić do kolejnego...

Opublikowany przez Mobilny Punkt Poradnictwa Wtorek, 13 listopada 2018

A co, jeżeli przypadkiem pomylisz miejski autobus i wsiądziesz do MPP? Możesz po prostu się rozgościć i nawiązać nowe znajomości, poznać bezdomnych i wolontariuszy. W tym autobusie tylko wykluczenie nie jest mile widziane.

MPP kursuje pięć razy dziennie przez siedem dni w tygodniu (w godz. 7:00, 9:00, 11:00, 17:00, 19:00 i 21:00) - w okresie od listopada do końca kwietnia. Zatrzymuje się na przystankach:

METRO STADION NARODOWY 03 - Wybrzeże Szczecińskie - Okrzei - Targowa - Kijowska - Dw. Wschodni - Kijowska - Targowa - Ratuszowa - Jagiellońska - rondo Starzyńskiego - Starzyńskiego - most Gdański - Słomińskiego - Międzyparkowa - Bonifraterska - Stawki - al. Jana Pawła II - al. "Solidarności" - Wolska - Fort Wola - Cm. Wolski - Fort Wola - Wolska - Kasprzaka - al. Prymasa Tysiąclecia - al. Jerozolimskie - Grzymały-Sokołowskiego - Kopińska - Wawelska - Krzyckiego - Raszyńska - al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - Zamoyskiego - Sokola - METRO STADION NARODOWY 03.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

W Warszawie jeździ autobus, w którym bezdomni są mile widziani. "Z nocnego czasem wyrzucą, a tu nie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.