Warszaw: Obchody Święta Wojska Polskiego

Warszaw: Obchody Święta Wojska Polskiego
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, prezentacja sprzętu wojskowego, pokazowe przeloty samolotów oraz festyn żołnierski - to główne punkty centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, które w czwartek odbyły się w Warszawie.

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego - obchodzonego w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r. - odbyły się w Al. Ujazdowskich koło Belwederu. Uczestniczył w nich prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, a także m.in. premier Donald Tusk, minister obrony Tomasz Siemoniak oraz prezydenccy ministrowie.

Komorowski przekonywał w swoim wystąpieniu, że choć żyjemy w wolnym państwie, to w świecie nie brakuje zagrożeń, dlatego polityka obronna i bezpieczeństwa muszą być traktowane priorytetowo. Podkreślił, że duże znacznie ma "utrzymanie zasady partycypacji budżetu obronnego w PKB w wysokości 1,95 proc. całości".

Prezydent wspomniał o 41 polskich żołnierzach, którzy stracili życie w Afganistanie. "Ta wojna toczy się z dala od Polski, ale toczy się w ramach natowskiej zasady solidarności. A solidarność i wiarygodność sojusznicza to bardzo ważny element naszego polskiego bezpieczeństwa. Nasz udział w tej misji - jeśli chodzi o jej wymiar bojowy zbliża się do finału" - powiedział.

DEON.PL POLECA

Komorowski podkreślił, że głównym celem NATO jest obrona własnego terytorium. "Zdecydowanie więc odchodzimy od nadgorliwie, nieopatrznie ogłoszonej w 2007 roku polityki ekspedycyjnej.

Koniec łatwej polityki, łatwego wysyłania żołnierzy polskich na antypody świata. Dzisiaj - nadal dbając o wiarygodność i solidarność sojuszniczą, być może także poprzez nasz udział w misjach, ale w misjach na miarę naszych potrzeb i możliwości - chcemy jak największe środki budżetowe, przynależne siłom zbrojnym, przeznaczać nie na misje zewnętrzne, ale na modernizację armii polskiej, pod kątem potrzeb obronnych naszego terytorium, pod kątem potrzeb systemu obronnego NATO, także na rzecz naszych partnerów z sojuszu" - zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Na koniec uroczystości odbył się przemarsz asysty honorowej, przejazd pojazdów wojskowych i przelot lotnictwa bojowego. Defilowały pododdziały, studenci dęblińskiej "szkoły orląt", żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, kompanii reprezentacyjnej i szwadronu kawalerii Wojska Polskiego. Al. Ujazdowskimi przejechał też historyczny i współczesny sprzęt wojskowy.

Przed głównymi uroczystościami prezydent wręczył na dziedzińcu Belwederu nominacje generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom. Komorowski wręczył też ordery i odznaczenia państwowe.

Nominacje na stopień generała broni odebrali gen. dyw. Marek Tomaszycki i gen. dyw. Bogusław Samol. Pierwszy z nich od maja jest dowódcą operacyjnym sił zbrojnych. Drugi od grudnia 2012 r. dowodzi Wielonarodowym Korpusem Północno-Wschodnim w Szczecinie.

Prezydent odsłonił na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Złożył również wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu jego imienia.

Komorowski uczestniczył także w uroczystej mszy św. odprawionej w warszawskiej Katedrze Polowej.

Biskup polowy Józef Guzdek podkreślał w homilii wygłoszonej podczas tej mszy, że potrzebne jest ustawiczne przypominanie narodowi, że bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone. Zdaniem biskupa, dla zapewnienia bezpiecznych granic nie wystarczą właściwe struktury dowodzenia, nowoczesne uzbrojenie i dobrze wyszkolony żołnierz. "Bez czystości serca umysł ludzki często błądzi. (...) Aby temu zapobiec należy kształtować prawe sumienie każdego obywatela, zwłaszcza żołnierza" - powiedział bp Guzdek.

Na cmentarzu wojennym w Ossowie k. Wołomina, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w 1920 r. w obronie stolicy, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser odprawił mszę św. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych, generalicja, kombatanci i młodzież szkolna. Licznie uczestniczyli także mieszkańcy powiatu wołomińskiego; wielu z nich przyszło na cmentarz z biało-czerwonymi flagami.

Abp Hoser mówił, że wydarzenia, które miały miejsce pod Warszawą w 1920 r., "wielka wiktoria warszawska", niosą wielkie przesłanie dla teraźniejszości i przyszłości. Jak dodał, Bitwa Warszawska miała bardzo daleko idące konsekwencje, a mimo to jest wciąż zbyt mało znana i rozpowszechniona w opinii międzynarodowej.

Po mszy, na pobliskiej Polanie Dębów Pamięci, abp Hoser uczestniczył w odsłonięciu popiersia gen. Franciszka Gągora, szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r. Gen. Gągor jest czwartą osobą upamiętnioną na Polanie Dębów Pamięci - do tej pory odsłonięto tam popiersia innych ofiar katastrofy smoleńskiej: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i bp polowego Tadeusza Płoskiego.

Po południu zaprezentowano rekonstrukcję bitwy pod Ossowem.

Obchody wojskowego święta zorganizowano w czwartek w wielu miastach. W Białymstoku uczczono je modlitwami różnych wyznań. Główne uroczystości odbyły się w centrum Białegostoku, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele służb mundurowych, władz, kombatanci, parlamentarzyści, harcerze, licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Odczytano apele pamięci, złożono wieńce i kwiaty.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszaw: Obchody Święta Wojska Polskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.