Warszawa: tysiąc osób w Biegu Dookoła ZOO

8 lat temu
PAP / mh

Prawie tysiąc osób wzięło udział w sobotnim Biegu Dookoła ZOO w Warszawie. Najszybciej dystans 10 km, w akompaniamencie odgłosów mieszkańców stołecznego ogrodu zoologicznego, pokonał Jacek Wichowski (Wiśniewski Biega) - w 33.16.

Rywalizację kobiet wygrała triathlonistka Agnieszka Jerzyk (Caprol), uzyskując czas 36.08. Jak przyznała w tym biegu ważna była przede wszystkim atmosfera, skorzystała zatem z okazji, by... podziwiać zwierzęta. "W domu mam tylko rybki, więc chciałam nieco pooglądać. Szkoda, że lwów nie widziałam, ale za to były niedźwiedzie polarne" - powiedziała zawodniczka, która zajęła 25. miejsce na igrzyskach w Londynie.
W opinii warszawskiego miłośnika biegania Janusza Bukowskiego, który startował we wszystkich edycjach tej nietypowej imprezy (biegów, których trasa prowadzi przez ogród zoologiczny jest na świecie kilka) zwierzęta wspierały uczestników, a szczególnie spisało się ptactwo. "Każdego roku jest to impreza wyjątkowa. Dzisiaj pomagała nam pogoda, ale również kibice nie zawiedli - na trasie towarzyszyło nam m.in. krakanie i szczekanie" - stwierdził.
Spośród blisko tysiąca uczestników zdarzali się tacy, którzy na metę wbiegali z psem, dziecięcym wózkiem, a nawet... niosąc obuwie w rękach.
"Przez ostatnie półtora roku w tych butach pokonałem sześć maratonów, wiele biegów długich i krótkich oraz niezliczone godziny treningów. Niosły mnie po asfalcie, żwirze i piachu, w śniegu i w deszczu. Dlatego raz w życiu i ja je poniosłem" - tłumaczył Sebastian Biały (Treningbiegacza.pl).
Jak poinformował dyrektor imprezy Dariusz Pawelec z agencji Sport Evolution, dochód z zawodów zasili fundację pomagającą w rozwoju stołecznego ZOO. Mieszka w nim ponad trzy tysiące zwierząt. Pieniądze zostaną wykorzystane na budowę wybiegu dla Bysia, kilkumiesięcznego nosorożca indyjskiego, pierwszego urodzonego w polskim ogrodzie zoologicznym.
"Ojca Bysia, który jest obecnie największym nosorożcem w Europie, dostaliśmy z San Diego. Później przyleciała jego matka, a 25 grudnia na świat przyszedł Byś. To wielkie szczęście, bowiem nosorożców tej rasy jest na świecie niezmiernie mało. Jednak lokum, jakie mamy dla tej trójki robi się za ciasne" - powiedziała zastępca dyrektora Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Ewa Zbonikowska.
Premierowy Bieg Dookoła ZOO odbył się w kwietniu 2009 roku. Wzięło w nim udział 500 osób (limit), a zapisy trwały wówczas dwa dni. Do tegorocznej edycji limit tysiąca uczestników biegu głównego został wyczerpany po 13 minutach od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń.
Wyniki V Biegu Dookoła ZOO w Warszawie - 10 km:
kobiety
1. Agnieszka Jerzyk (Caprol)                36.08
2. Anna Jakubczak-Pawelec (Agros Zamość)    38.26
3. Ewelina Pisarek (Navigatoria)            40.46
mężczyźni
1. Jacek Wichowski (Wiśniewski Biega)       33.16
2. Bartosz Olszewski (Warszawiaky)          33.46
3. Krzysztof Wasiewicz (Kondycja Piaseczno) 34.24
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: tysiąc osób w Biegu Dookoła ZOO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.