Waszczykowski: liczymy, że uwagi MSZ ws. projektu o służbie zagranicznej będą uwzględnione

Waszczykowski: liczymy, że uwagi MSZ ws. projektu o służbie zagranicznej będą uwzględnione
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / pk

Przedstawiamy nasze uwagi do różnych poprawek wniesionych przez posłów pracujących nad projektem o służbie zagranicznej; liczymy, że przynajmniej część zostanie uwzględniona - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Na konferencji prasowej z szefem MSZ Rumunii po rozmowach ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych bukaresztańskiej dziewiątki w Warszawie Waszczykowski pytany był przez PAP o przebieg sejmowych prac nad rządowymi propozycjami zmian w ustawie o służbie zagranicznej.

DEON.PL POLECA
W zeszłym tygodniu podkomisja zajmująca się projektem wprowadziła do niego - na wniosek przewodniczącej podkomisji Małgorzaty Gosiewskiej (PiS) - poprawki przewidujące ustanowienie Rady Służby Zagranicznej, składającej się z przedstawicieli Sejmu, Senatu i prezydenta.

Do zadań Rady należałoby opiniowanie nawiązywanie i rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami służby zagranicznej oraz przygotowywanie - na wniosek ministra spraw zagranicznych - strategii polskiej polityki zagranicznej. Negatywne stanowisko wobec tych propozycji zajął MSZ. Reprezentujący resort przed komisją wiceminister Jan Dziedziczak podkreślał, że MSZ zostało zaskoczone propozycjami zgłoszonymi przez posłów.

- Oczywiście przedstawiamy nasze uwagi również do różnych poprawek, które w czasie obrad komisji zostały wniesione. Mamy nadzieję, że przynajmniej część tych uwag zostanie uwzględniona - powiedział Waszczykowski. Jak podkreślił, "wszelka ingerencja w prace dyplomacji polskiej, w prace rządu dotyczące polityki zagranicznej, musi być oczywiście ujęta w ramach konstytucyjnych".

Szef dyplomacji zastrzegł jednocześnie, że pytania o prace nad projektem o służbie zagranicznej należy kierować do Sejmu i do komisji sejmowych, które w tej chwili się nim zajmują.

Resort zajął też w zeszłym tygodniu negatywne stanowisko w stosunku do poprawek zakładających tworzenie za granicą zespołów zadaniowych z udziałem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, powoływanych przez resort sprawiedliwości "w porozumieniu" z MSZ.

Według zapowiedzi przewodniczącej podkomisji projektem, wraz z wniesionymi przez posłów poprawkami, miały zająć się w tym tygodniu połączone komisje ustawodawcza i spraw zagranicznych. MSZ miało wówczas przedstawić "pełne stanowisko" w sprawie poselskich poprawek. Jak do tej pory posiedzenie połączonych komisji nie zostało jednak zwołane.

Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, nad którym pracują posłowie, zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni. Projekt przewiduje także wygaśnięcie - po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy - stosunków pracy nawiązanych z innymi członkami służby zagranicznej, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Waszczykowski: liczymy, że uwagi MSZ ws. projektu o służbie zagranicznej będą uwzględnione
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.