Wielkopolskie: 40 obozów i biwaków w lesie wytypowanych do kontroli

Wielkopolskie: 40 obozów i biwaków w lesie wytypowanych do kontroli
(fot. PAP/Dominik Kulaszewicz)
PAP / sz

Kuratorium Oświaty w Poznaniu wytypowało w sobotę ok. 40 obozów i biwaków dla dzieci i młodzieży, które mają zostać objęte kontrolą bezpieczeństwa zapowiedzianą przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Podobne kontrole mają się odbyć w całej Polsce.

Jak powiedział w sobotę wieczorem PAP rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, na terenie Wielkopolski zgłoszonych jest ok. 1 tys. różnego rodzaju obozów i kolonii dla dzieci.

DEON.PL POLECA
- Wielkopolski Kurator Oświaty wytypował wstępnie ok. 40 obozów i biwaków w lesie, które mają zostać poddane kontroli bezpieczeństwa - powiedział Stube.

Jak dodał, dla służb priorytetem jest obecnie usuwanie skutków nawałnic, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu. Kontrole PSP w obozach mają się rozpocząć najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

W wyniku nawałnic, jakie w nocy z piątku na sobotę przechodziły przez Polskę zginęło 5 osób, w tym dwie nastoletnie uczestniczki harcerskiego obozu w Suszku (Pomorskie).

W sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do wojewodów, do komendanta głównego PSP, o przeprowadzenie kontroli miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich, miejsc, które mają charakter obozów, nie są zorganizowane w budynkach, a pod namiotami.

Jak zaznaczył, straż pożarna sprawdzi "co się dzieje w każdym z takich obozów".

- Każdy obóz jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Sprawdzimy, co się dzieje w każdym z nich. Rozmawiałem z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej. Poszczególni komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w miejsca, w których są zorganizowane te obozy, żeby sprawdzić przygotowanie i żeby być gotowym w sytuacji, która wymagałaby interwencji ze strony straży pożarnej - podkreślił szef MSWiA.

W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w związku ze śmiercią dwóch harcerek została zarządzona żałoba. Prezydent Andrzej Duda w liście do poszkodowanych harcerzy napisał: "Wiadomość o dramacie, który się wydarzył, wywołuje mój głęboki smutek i żal. Nie sposób wyobrazić sobie, jak wielki ból odczuwają w tym momencie bliscy uczestników obozu. W myślach i żałobie łączę się zwłaszcza z rodzinami dwóch harcerek, które tragicznie zginęły ubiegłej nocy".

Kondolencje rodzinom złożyła także premier Beata Szydło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielkopolskie: 40 obozów i biwaków w lesie wytypowanych do kontroli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.