"Wierzę w kompromis ws. reformy emerytalnej"

"Wierzę w kompromis ws. reformy emerytalnej"
(fot. Piotr Molecki / prezydent.pl)
PAP / slo

Stawiam na kompromis w koalicji rządowej w sprawie reformy emerytalnej - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem reforma ta jest "przykrą koniecznością". Komorowski pochwalił Janusza Palikota za wsparcie pomysłu podniesienia wieku emerytalnego.

Prezydent, który w piątek był gościem "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce, ocenił, że zmiany w systemie emerytalnym przeprowadzane są we wszystkich krajach europejskich. - To przykra konieczność - powiedział.

Prezydent uważa, że Polski nie stać "na fundowanie emerytur tylko kobietom i tylko i wyłącznie ze względu na to, że ponoszą trud wychowania dzieci". W ten sposób Komorowski odniósł się do pomysłu PSL, by kobietom - z tytułu urodzenia każdego dziecka - obniżać wiek emerytalny o trzy lata. - Chcielibyśmy, tylko Polski według mnie nie stać na to - powiedział.

Jego zdaniem warto myśleć, jak w systemie emerytalnym zrekompensować kobietom rodzenie i wychowywanie dzieci. - To jeden z tematów do rozmowy, jeśli jest generalna zgoda co do przeprowadzenia trudnej reformy - powiedział.

DEON.PL POLECA

- Wydaje mi się, że koalicja znajdzie pod tym względem rozwiązanie kompromisowe, ale polegające na pełnej determinacji całości koalicji we wdrażaniu najtrudniejszej części reformy - powiedział prezydent. Zadeklarował, że będzie sprzyjał poszukiwaniu rozwiązań kompromisowych.

- Chyba nie ma deklaracji chęci zmiany koalicjanta, to nikomu by nie służyło (...), byłoby przekreśleniem aspiracji do wprowadzenia trudnej z natury swojej reformy - ocenił.

- Stawiam na złapanie równowagi wewnątrz koalicji, na (...) kompromis, ale i odważne uruchomienie trudnej, politycznie bardzo niewygodnej reformy, ważnej z punktu widzenia następnego pokolenia - powiedział prezydent.

Komorowski zwrócił też uwagę, że w tak trudnej sprawie, jak reforma emerytalna, pojawiły się "nowe elementy - zdolność do dialogu, porozumienia z częścią opozycji".

Jak ocenił, świadczy to o tym, że jest możliwe - jak marzył - "że w sprawach najważniejszych dla Polski, przy wszystkich różnicach, będziemy szukać tego minimum wspólnego".

- To jest jaskółka na przyszłość - uważa prezydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wierzę w kompromis ws. reformy emerytalnej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.