Prezydent: potrzeba przeglądu bezpieczeństwa

Prezydent: potrzeba przeglądu bezpieczeństwa
Prezydent RP Bronisław Komorowski (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

 Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w piątek, że bieżące wyzwania, związane m.in. z Euro2012, kwestią katastrofy kolejowej pod Szczekocinami, umową ACTA bądź sprawą Afganistanu potwierdzają wagę prac w ramach strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego.

W Pałacu Prezydenckim - z udziałem Bronisława Komorowskiego - odbywa się w piątek IV konferencja plenarna Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

DEON.PL POLECA
Prezydent w swoim wystąpieniu przypomniał, że przegląd spraw bezpieczeństwa narodowego zbliża się do finału; raport z przeglądu ma powstać w czerwcu. - Nie jest to praca w pełni oderwana od bieżących wyzwań - powiedział Komorowski. Jak ocenił, bieżące wyzwania "same przez się potwierdzają wagę pracy" w ramach przeglądu.

W tym kontekście prezydent powiedział o "niełatwym procesie decyzyjnym" w NATO dotyczącym kwestii Afganistanu, a także o katastrofie kolejowej pod Szczekocinami.

- Możemy obserwować pewne zjawiska potwierdzające potrzebę wnikliwego analizowania na bieżąco wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym, także obserwując, nie tylko żywą dyskusję, ale i oddalanie się rozwiązań istotnych z punktu widzenia zagrożeń w cyberprzestrzeni - zaznaczył Komorowski.

Prezydent dodał, że on sam w ten sposób odczytuje "niechęć do podjęcia niektórych wątków związanych ściśle przecież ze sprawą ACTA". Jak zaznaczył, "nie chodzi tutaj o strony internetowe rządowe czy prezydenckie, ale o wiele szerszy problem, jakim jest uzyskanie przez cywilizowany świat potencjalnej możliwości skutecznego przeciwstawiania się zagrożeniom w tym obszarze, atakom na ważne z punktu widzenia państwa i społeczeństwa systemy".

Komorowski jest zdania, że potwierdzeniem potrzeby dokonania przeglądu bezpieczeństwa są także skutki kryzysu ekonomicznego w strefie euro.

- We wszystkich przypadkach jest gdzieś bardzo mocno wyakcentowana potrzeba koordynacji, integracji, dotyczy to zarówno wielkich procesów w relacjach między państwami, jak integracja europejska, jak i dotyczy to zdolności do koordynacji poszczególnych służb aż tam na dole, w ramach systemu antykryzysowego - mówił prezydent.

Wspomniał też o potrzebie dostrzeżenia zagrożeń, które "być może się zbliżają". W tym kontekście powiedział o kwestii bezpieczeństwa podczas Euro 2012. "To są także wątpliwości związane z pójściem w odwrotnym kierunku niż zwiększenie koordynacji i integracji, mam na myśli wątpliwości związane z rozdzieleniem zarządzania kryzysowego między MSW i Ministerstwo Administracji (i Cyfryzacji-PAP)" - zaznaczył Komorowski.

Piątkowe posiedzenie komitetu SPBN poświęcono prezentacji raportu ostatniego z czterech zespołów komitetu - zespołu systemu bezpieczeństwa narodowego. Szef tego zespołu Andrzej Karkoszka zwrócił uwagę, że podczas gdy w przeszłości kwestie bezpieczeństwa wiązano głównie z wojskiem i zagrożeniami zewnętrznymi, dziś na pierwszy plan wysuwają się reagowanie kryzysowe i kwestie ekonomiczne.

Szef BBN Stanisław Koziej zapowiedział, że po piątkowej plenarnej sesji, która zamknie cykl konferencji programowych w ramach SPBN, odbędzie się spotkanie podsumowujące, a potem powstanie raport, który stanie się podstawą - jak mówił Koziej - "pierwszej w dziejach Polski białej księgi bezpieczeństwa narodowego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: potrzeba przeglądu bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.