Wirusolog: koronawirusa nie można lekceważyć, wciąż nie znamy konsekwencji COVID-19

Wirusolog: koronawirusa nie można lekceważyć, wciąż nie znamy konsekwencji COVID-19
fot. PAP/Leszek Szymański
1 miesiąc temu
PAP / pk

Koronawirusa nie można lekceważyć lub traktować go jako grypę, bo konsekwencje zachorowania ma COVID-19 mogą być bardzo poważne nawet u osób, które łagodnie go przeszły - przestrzegł wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Resort zdrowia poinformował we wtorek o 9105 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Prof. Gut pytany był we wtorek w Telewizji Republika m.in. o to, w jaki sposób traktować szybko obniżającą się liczbę osób zarażonych - co wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia.

"Jeśli chodzi o liczbę testów, to ona wynika po prostu z liczby podejrzeń. Istnieją określone kryteria, przy których testujemy, i jeśli zgłasza się mniejsza liczba osób z podejrzeniami, to mniejsza liczba będzie testowana" - wyjaśnił.

Wirusolog przypomniał, że nie należy lekceważyć koronawirusa i traktować go jak grypy. "Konsekwencje tej choroby mogą być znacznie poważniejsze. I to właśnie u tych osób, które łagodnie ją przeszły" - powiedział. Wyjaśnił, że nadal nie wiadomo, jaki wpływ COVID-19 ma na zdrowie już po wyzdrowieniu. Dodał, że w przypadku SARS dopiero po kilku latach ujawniały się różne dysfunkcje u osób wcześniej zarażonych, m.in. choroby serca, układu oddechowego i nerwowego.

Wirusolog zwrócił uwagę, że prawdziwy obraz epidemii nie jest znany. Aby było to możliwe, należałoby wykonać 38 mln testów w ciągu doby. "Wtedy byśmy mieli obraz dotyczący przypadków bezobjawowych" - dodał. Podkreślił, że jednak nie jest to możliwe z bardzo wielu powodów.

Prof. Gut mówił też o niechęci do poddawania się testom na koronawirusa, która wynika m.in. z obawy przed kwarantanną. "To może być powodem tak szybkiego spadku (liczby wykrytych zachorowań - PAP) - dodał.

"Trzeba powiedzieć wyraźnie. Zawsze spadek (liczby zachorowań - PAP) trwa dwa razy dłużej niż trwał wzrost. A my mamy bardzo szybką dynamikę (spadku - PAP), aż trochę podejrzaną" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Wirusolog: koronawirusa nie można lekceważyć, wciąż nie znamy konsekwencji COVID-19
Komentarze (1)
M*
Monika * Monika
2 grudnia 2020, 16:37
No pewnie, że ta dynamika spadku jest podejrzana: nie po to rząd zabronił publikować dane żeby pokazywać prawdziwą skalę epidemii. Premier już ogłosił kolejny sukces. Kiedy ludzie zmądrzeją i przestaną słuchać a zaczną myśleć?

Skomentuj artykuł

Wirusolog: koronawirusa nie można lekceważyć, wciąż nie znamy konsekwencji COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.