Wkrótce "polska szczepionka" na koronawirusa. Podpisano umowę o współpracy z Amerykanami

Wkrótce "polska szczepionka" na koronawirusa. Podpisano umowę o współpracy z Amerykanami
(fot. unsplash.com)
PAP / Business Insider / kk

Polska firma Mabion zawarł umowę  o współpracy z Novavax, amerykańską spółką, która opracowuje własną szczepionkę na Covid-19. Jeśli wszystko się powiedzie, produkcja rozpocznie się w pierwszej połowie roku.

"Dzięki umowie Mabion może stać się pierwszą polską firmą, która włączy się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw Covid-19" - czytamy w komunikacie spółki.

Umowa, o której Mabion poinformował we wtorek dotyczy produkcji serii technicznej substancji czynnej (antygenu do NVX-CoV2373) która jest głównym składnikiem szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy biotechnologicznej Novavax. Polska spółka informuje, że to pierwszy krok w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, Mabion będzie mógł włączyć się w łańcuch produkcyjny Novavax i wytwarzać substancję czynną szczepionki.

Na podstawie umowy Mabion ma dokonać transferu technologii i rozpocząć produkcję serii technicznych substancji czynnej w swoich zakładach. Po uzyskaniu zielonego światła na dystrybucję szczepionki Novavax, rozpoczną się rozmowy dotyczące zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

[Zgarnij solidny rabat na książki. W czasie zamówienia wpisz kod MDP21].

DEON.PL POLECA

Mabion szacuje, że do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Według przewidywań spółki proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie 2021 r.

Aby przyspieszyć produkcję, Mabion zawarł również odpowiednią umowę z Polskim Funduszem Rozwoju, z którego środki mają za zadanie zwiększyć moc produkcyjną polskiej firmy.

"Zarząd Mabion S.A. ("Spółka") informuje, iż w dniu 3 marca 2021 r. zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. ("PFR") porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł ("Inwestycja PFR" oraz "Porozumienie") z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych Spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy Spółki z Novavax, Inc. dotyczącej seryjnej produkcji szczepionki na Covid-19, będącej aktualnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków" - podała w środę spółka Mabion.

O podpisaniu umowy poinformował też na Twitterze szef PFR: "Grupa PFR sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na COVID19 amerykańskiej firmy Novavax przez firmę biotechnologiczną Mabion. Transfer technologii już w 2 kw. Polska dołączy do grona krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw Covid-19".

Szczepionka Novavax to szczepionka tradycyjna, nie bazuje na technologii mRNA, w której wyprodukowano preparaty Pfizer i Moderna, zawiera fragment koronawirusa, a konkretnie jego zmodyfikowane białko. 27 stycznia Novavax poinformował, że w testach szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu Covid-19 i była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim.

Novavax prowadzi obecnie badania kliniczne III fazy swojego preparatu. Europejska Agencja Leków, która do tej pory dopuściła na rynek UE szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneki, na bieżąco ocenia wyniki badań szczepionki Novavax, co ma przyspieszyć jej ostateczne zatwierdzenie. Procedura dopuszczania jej do obrotu już ruszyła. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy EMA wyda decyzję.

Novavax jest firmą biotechnologiczną zaangażowaną w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych - podaje PAP. Z kolei Mabion to polska firma biotechnologiczna, utworzona w marcu 2007 r. Przedmiotem jej działalności jest opracowywanie i wdrażanie najnowszej generacji leków biotechnologicznych opartych na technologii przeciwciał monoklonalnych.

Akcje Mabion rosną w środę rano na warszawskiej giełdzie o 51 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Wkrótce "polska szczepionka" na koronawirusa. Podpisano umowę o współpracy z Amerykanami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.