Wniosek o wotum nieufności wobec Grada

Wniosek o wotum nieufności wobec Grada
Minister skarbu Aleksander Grad (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Klub PiS złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu Aleksandra Grada - poinformowało w środę PAP biuro prasowe klubu. PiS zarzuca Gradowi działania szkodzące interesom Skarbu Państwa i stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Rzecznik MSP Maciej Wiewiór powiedział w środę PAP, że szef resortu skarbu odniesie się do zarzutów PiS podczas debaty w Sejmie. W minionym tygodniu Grad mówił PAP m.in., że podejmowane przez jego resort działania zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Zdaniem podpisanych pod wnioskiem posłów zaniechania Grada miały negatywny wpływ na spółki: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Grupę LOTOS S.A., Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A., a także koncerny elektroenergetyczne PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Tauron Polska, Energa Gdańsk S.A. i ENEA.

Wytknęli też Gradowi, że pomimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych i złej koniunktury na warszawskiej Giełdzie Papiero´w Wartos´ciowych S.A. prowadził intensywną sprzedaż udziałów w kolejnych spółkach Skarbu Państwa. "Prowadzenie takiej swoistej wyprzedaży majątku Skarbu Państwa było prowadzone wyłącznie w celach fiskalnych, a często w sytuacji ewidentnego naruszenia interesów strategicznych państwa i ze stratą dla dobra wspólnego i ogółu obywateli" - stwierdzili.

DEON.PL POLECA

"Rażącym przykładem takich działań były i są działania skutkujące sprzedażą udziałów w zintegrowanych koncernach elektroenergetycznych (PGE, Enea, Tauron, Energa) przed zakończeniem procesu uwalniania cen energii elektrycznej, a więc po zaniżonej sztucznie wartości" - podkreślili wnioskodawcy.

 

W ich opinii, Grad w sposób skandaliczny prowadzi politykę kadrową w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, m.in. wprowadza do władz spółek osoby niekompetentne i uwikłane w postępowania prokuratorskie i procesy sądowe. Zdaniem autorów wniosku minister stosuje "w bardzo ograniczonym stopniu" konkursy na stanowiska w zarządach spółek.

Grad mówił w miniony czwartek PAP, że wniosek PiS to znak, że zaczęły się emocje i kampania wyborcza. Podkreślił, że w Sejmie "z przyjemnością" odniesie się do każdego z punktów wniosku PiS. "Po raz kolejny przedstawię osiągnięcia ministerstwa w tej kadencji" - dodał.

W opinii ministra podejmowane przez resort działania zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto wskazał na przeprowadzone liczne debiuty giełdowe, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi, a GPW zdobyła silną pozycję w regionie.

Grad zaznaczył też, że udało mu się zakończyć wieloletnie spory np. z Eureko w sprawie PZU czy wzmocnić tzw. spółki kluczowe polskiej gospodarki, które wyłączono z pełnej prywatyzacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wniosek o wotum nieufności wobec Grada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.