Wojewoda Stanisław Kracik wstąpił do PO

Wojewoda Stanisław Kracik wstąpił do PO
Wojewoda Stanisław Kracik wstąpił do PO (fot. stanislawkracik.pl)
PAP / ad

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik podpisał w piątek deklarację członkowską Platformy Obywatelskiej. Jak wyjaśnił, o wstąpieniu do PO zadecydowały bardziej względy pragmatyczne i zbliżająca się polska prezydencja w Radzie UE, niż nadchodzące wybory.

Kracik nie wykluczył jednak startu w wyborach z list PO w przypadku, gdyby pojawiła się "wiążąca propozycja" ze strony partii.

"Deklarowałem status partyjnej bezżenności w sytuacji, kiedy kandydowałem na prezydenta Krakowa, bo tak samorządowiec z krwi i kości powinien robić.

Skoro w wyniku wyborów pozostałem na stanowisku wojewody, to byłoby dość dziwne kontynuowanie tej sytuacji, w której partia koalicyjna, czyli PSL, ma swojego przedstawiciela wicewojewodę, a ja musiałbym mówić, że jestem bezpartyjny przedstawicielom 65 delegacji, które w drugim półroczu przyjadą do Krakowa podczas polskiej prezydencji" - wyjaśnił Kracik dziennikarzom.

"Jeżeli wiążecie moje wstąpienie do PO z jesiennymi wyborami - to się mylicie, bo ta moja deklaracja niczego nie oznacza, niczego nie przesądza" - zastrzegł.

Pytany przez PAP, czy przyjąłby propozycję PO startu w wyborach - potwierdził, że tak, "jeżeli byłaby to propozycja wiążąca". "Wiążąca czyli taka, w której władze partii uznają, że dla niej powinienem kandydować, czyli że jestem ze swoim wyborczym potencjałem potrzebny Platformie. Wówczas będę się czuł taką propozycją związany" - wyjaśnił polityk.

Kracik wstąpił do środowiskowego koła PO im. Roberta Schumana w Krakowie, którego przewodniczącą jest europosłanka Róża Thun.

Na pytanie PAP, czy PO ma plany wyborcze związane z Kracikiem, Thun powiedziała, że "takie osoby jak Stanisław Kracik to jest rzadkie dobro". "Jeżeli takie osoby decydują się na członkostwo w PO, to Platforma z pewnością wykorzysta ich możliwości do cna. W jaki sposób, to się dopiero okaże. Dziś zrobiliśmy pierwszy krok" - powiedziała europosłanka.

15 maja władze małopolskiej Platformy Obywatelskiej ogłoszą zatwierdzone listy kandydatów partii w wyborach do parlamentu. Cała procedura konstruowania list wyborczych PO ma się zakończyć do 12 czerwca.

Jak poinformował we wtorek przewodniczący małopolskiej PO poseł Ireneusz Raś, na małopolskich listach PO znajdą się zarówno członkowie partii, jak i osoby spoza ugrupowania o odpowiednim potencjale w regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wojewoda Stanisław Kracik wstąpił do PO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.