Wrocław: w czwartek sekcja zwłok Brunona K.

Wrocław: w czwartek sekcja zwłok Brunona K.
(fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
PAP / kk

W czwartek rano ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok skazanego za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm Brunona K. Mężczyzna zmarł w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.

Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Justyna Pilarczyk, sekcja zwłok K. odbędzie się w czwartek rano. Pilarczyk powiedziała, że prokuratura prowadzi czynności ws. śmierci K., ale o szczegółach tych czynności poinformuje w czwartek po sekcji zwłok mężczyzny.

DEON.PL POLECABrunon K. został znaleziony martwy w celi przez strażników więziennych we wtorek rano. "Funkcjonariusze bezzwłocznie przystąpili do akcji reanimacyjnej. Na miejsce natychmiast wezwano zespół pogotowania ratunkowego, który po kontynuacji akcji reanimacyjnej stwierdził zgon mężczyzny" - przekazała we wtorek PAP rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział w środę w radiowej Jedynce, że ze wstępnych informacji wynika, że Brunon K. zmarł śmiercią naturalną. "Nie było ani udziału osób trzecich, ani nie było samobójstwa" - zaznaczył wiceminister.

W kwietniu 2017 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał K. za winnego przygotowywania zamachu terrorystycznego na Sejm i skazał go na 9 lat więzienia. W pierwszej instancji K. został skazany na 13 lat więzienia.

Brunon K. odpowiadał przed sądem za przygotowywanie od lipca do listopada 2012 r. ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP, nakłanianie w 2011 r. dwóch studentów do przeprowadzenia zamachu oraz za nielegalne posiadanie broni i handel nią.

Według śledczych K., doktor chemii, ówczesny pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych na bazie saletry, umieszczonych w pojeździe wojskowym SKOT. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów - w trakcie rozpatrywania w Sejmie projektu budżetu.

W procesie, który przed Sądem Okręgowym rozpoczął się w styczniu 2014 r., Brunon K. przyznał się do tego, że przygotowywał i opracowywał zamach na gmach Sejmu, natomiast nie poczuwał się do winy i twierdził, że był inspirowany przez osobę współpracującą z ABW.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: w czwartek sekcja zwłok Brunona K.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.