Premier: chcemy pomagać trenować talenty, które są wśród nas

Premier: chcemy pomagać trenować talenty, które są wśród nas
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / pk

Chcemy pomagać trenować przyszłe talenty, które są na pewno wśród nas; kiedyś sądzono, że perły się tylko znajduje, dzisiaj wiemy, że można je również niejako tworzyć - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na Stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu.

Premierowi na stadionie, na którym na co dzień występuje zabrzański Górnik, towarzyszyli minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz wiceprezydent miasta Krzysztof Lewandowski. Środki MSiT wesprą nowoczesną infrastrukturę treningową obok głównego obiektu Górnika.

"W ramach rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej, treningowej, piłkarskiej robimy bardzo wiele inwestycji w całej Polsce. W ostatnich 3,5 roku wykonaliśmy ok. 6 tys. takich inwestycji na kwotę powyżej 2 mld zł. To statystyka ogólna, ale ludzi interesuje przede wszystkim to, co dzieje się w środowiskach lokalnych, w miastach, miasteczkach" - mówił Morawiecki.

"Tutaj w Zabrzu będziemy inwestowali dodatkowo ponad 2 mln zł właśnie w infrastrukturę treningową, podgrzewaną murawę, aby młodzież, piłkarze mogli trenować i nie tylko przypominać sobie lata świetności Górnika Zabrze - pamiętam tę dominację w latach 1985-88, kiedy Górnik Zabrze absolutnie królował w ówczesnej polskiej I lidze" - zaznaczył szef rządu.

DEON.PL POLECA

"Oczywiście, żeby te nowe talenty się pojawiały, musimy tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju, do treningu, dlatego tutaj razem z miastem Zabrze, panem prezydentem, ministrem sportu wspieramy działania o charakterze właśnie całorocznej infrastruktury sportowej" - zadeklarował.

"Jest to jedna z części naszych działań: takich, które zmierzają do tego, żeby młodzież mogła trenować na zasadach podobnych, jak ich rówieśnicy albo w bogatszych krajach Zachodu, które gonimy - które niedługo już, mam nadzieję, dogonimy - albo w krajach południa Europy, które mają dużo lepszą pogodę i tutaj trochę to potrwa, zanim będziemy mieli taką samą pogodę w Polsce" - ocenił.

"Chcemy pomagać wyławiać perły, chcemy pomagać trenować przyszłe talenty, które są na pewno wśród nas. Kiedyś sądzono też, że perły się tylko znajduje, dzisiaj wiemy, że można je również niejako tworzyć i poprzez tego typu infrastrukturę sportową chcemy pomagać naszym wspaniałym młodym zawodnikom, żeby wydobywali z siebie tę ekstra milę, ten wysiłek dodatkowy, który stworzy najlepszych piłkarzy" - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Jestem przekonany, że już za kilka lat będziemy mieli znakomitą ligę i będziemy jako drużyna narodowa też świętować sukcesy na międzynarodowych turniejach" - dodał.

Minister sportu wyjaśnił, że dofinansowanie jego resortu w wysokości ponad 2 mln zł trafi do Zabrza na budowę pełnowymiarowej podgrzewanej płyty boiska treningowego, wraz z oświetleniem. Inwestycja będzie służyła piłkarzom Górnika: tak pierwszemu zespołowi, jak i drużynom młodzieżowym.

"Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu Sportowa Polska, rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej, może tę inwestycję wesprzeć. Dofinansujemy również w ramach tego programu modernizację hali sportowej, na kwotę ok. 900 tys. zł; to jest łącznie ok. 3 mln zł dofinansowania z tegorocznej edycji programu, która wspiera tutaj władze samorządowe" - wyjaśnił szef MSiT.

"Rozwój infrastruktury sportowej jest dla nas niezwykle istotny z punktu widzenia siły polskiego sportu. Liczby, o których mówił pan premier, mówią same: ponad 2,3 mld zł na ok. 6 tys. różnych obiektów sportowych: od otwartych stref aktywności, poprzez hale treningowe, baseny, stadiony lekkoatletyczne, po te obiekty, służące piłce nożnej: pełnowymiarowe płyty, murawy, także zadaszone" - wymieniał Bańka.

Szef rządu i minister sportu na głównym boisku stadionu Górnika przyglądali się trenującym młodym piłkarzom klubu. Obaj otrzymali od wiceprezydenta Zabrza Krzysztofa Lewandowskiego klubowe koszulki ze swoimi nazwiskami oraz numerami: odpowiednio 1 i 10.

Lewandowski dziękował za pozytywne decyzje o dofinansowaniu zabrzańskiej infrastruktury sportowej. "To niezwykle ważne dla samorządu, kiedy może korzystać z tego wsparcia i kiedy możemy infrastrukturę sportową realizować, przy wsparciu pieniędzy rządowych" - ocenił.

Podkreślił, że młodsi koledzy zawodników ćwiczących podczas poniedziałkowej wizyty premiera parę dni temu wygrali w Niemczech ze swoimi rówieśnikami występującymi w barwach Bayernu Monachium 1:0. "Więc widać, że mamy potencjał i jesteśmy w stanie rywalizować z najlepszymi w Europie, tylko żebyśmy mogli to robić, musimy m.in. mieć odpowiednią bazę szkoleniową" - zaznaczył.

"I tak, jeżeli chodzi o stadiony, Polska jest w tej chwili absolutnie w topie europejskim i przeskoczyliśmy wiele krajów rozwiniętych Europy, tak w zakresie pozostałej infrastruktury musimy gonić. Dlatego bardzo się cieszę, że pan premier i pan minister rozumieją tę sytuację i wspierają ośrodki szkoleniowe" - dodał wiceprezydent Zabrza.

Wcześniej, w poniedziałek, premier i minister sportu odwiedzili tyską Szkołę Mistrzostwa Sportowego i obejrzeli nową halę dla młodych piłkarzy, zbudowaną przy wsparciu środków MSiT.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier: chcemy pomagać trenować talenty, które są wśród nas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.