Współpraca transatlantycka wśród tematów rozmowy szefa MSZ z asystentem sekretarza stanu USA

Współpraca transatlantycka wśród tematów rozmowy szefa MSZ z asystentem sekretarza stanu USA
(fot. sashk0 / Shutterstock.com)
PAP / jp

Z asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich Wessem Mitchellem spotkał się w sobotę minister Witold Waszczykowski.

Tematem spotkania były perspektywy rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki, a także współpraca transatlantycka.

Podczas spotkania, które odbyło się w sobotę w Warszawie, minister Waszczykowski podkreślił "szczególne znaczenie zaangażowania politycznego i wojskowego Stanów Zjednoczonych w proces wzmacniania wschodniej flanki NATO" - poinformował MSZ w komunikacie prasowym.

Według niego "przedstawiciel Departamentu Stanu USA potwierdził sojusznicze zobowiązania strony amerykańskiej wobec państw sojuszniczych i wskazał na znaczącą wagę relacji polsko-amerykańskich w umacnianiu spójności wspólnoty transatlantyckiej".

- Relacje polsko-amerykańskie są dla mnie jednym z priorytetów - powiedział Mitchell cytowany przez resort. Rozmówcy omówili także potencjał współpracy obu krajów w ramach rozwoju inicjatywy Trójmorza.

Wizyta w Warszawie jest jednym z etapów pierwszej wizyty Mitchella w Europie, w trakcie której odwiedzi także Brukselę, Paryż, Londyn, Berlin i Kijów.

Mitchell został zaprzysiężony 12 października br. na stanowisku asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji. Odgrywa on kluczową rolę w kształtowaniu amerykańskiej polityki wobec Polski i innych państw regionu.

Z asystentem sekretarza stanu spotkał się na początku listopada w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski. Tematami rozmów były m.in. możliwość wizyt w przyszłym roku premier i prezydenta Polski w Waszyngtonie oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Współpraca transatlantycka wśród tematów rozmowy szefa MSZ z asystentem sekretarza stanu USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.