Wybory będą kosztować ok. 130 mln zł

Wybory będą kosztować ok. 130 mln zł
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

130 mln zł to planowany koszt październikowych wyborów parlamentarnych; 42 mln zł mają w sumie wynieść diety członów komisji wyborczych, a ok. 30 mln zł zaplanowano na druk kart wyborczych - wynika z informacji PAP uzyskanych w KBW.

Głosowanie odbędzie się w blisko 28 tys. obwodów głosowania; poniedziałek to ostatni dzień, kiedy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast powinni powołać komisje obwodowe w całym kraju.

Dieta członka komisji obwodowej to 160 zł; zastępca przewodniczącego komisji otrzyma 180 zł, a przewodniczący - 200 zł.

250 zł otrzyma członek rejonowej komisji wyborczej, a członkowie komisji okręgowych - 500 zł.

W skład komisji obwodowych wchodzą wyborcy zgłoszeni przez pełnomocników wyborczych; jednego członka w komisji zgłasza wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W sumie Krajowe Biuro Wyborcze koszt diet za pracę w komisjach wyborczych szacuje na 42 mln zł.

Kolejną co do wysokości kwotą w budżecie wyborczym to koszt druku kart wyborczych - wstępnie przewidziany na około 30 mln zł.

W wyborach do Sejmu karta do głosowania będzie miała formę broszury. Pierwsza strona będzie zawierała informację o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, na trzeciej stronie (drugiej kartce) znajdzie spis treści z listą komitetów. Dopiero na piątej stronie (trzeciej kartce broszury) i kolejnych znajdą się listy kandydatów komitetów wyborczych. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

O numerach list i kolejności ich umieszczenia w karcie rozstrzygnęło losowanie przeprowadzone w PKW. Numer 1 otrzymał komitet wyborczy PiS, nr 2 - PO, nr 3 - Partii Razem, 4 - partia KORWiN, 5 - otrzymał komitet wyborczy PSL, numer 6 przypadł komitetowi Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, 7 - ruchowi Kukiz'15, a 8 komitetowi wyborczemu Nowoczesna Ryszarda Petru.

O wprowadzeniu do karty do głosowania w formie broszury spisu treści zdecydowano po kontrowersjach podczas wyborów samorządowych. W ocenie niektórych ekspertów faworyzowała ona komitet wyborczy PSL, który w losowaniu otrzymał nr 1.

Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki.

Do poniedziałku do publicznej wiadomości powinny zostać podane informacje o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granica? oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Do poniedziałku gminy sporządzają spisy wyborców.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wybory będą kosztować ok. 130 mln zł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.