Wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW wylosowała numery list komitetów wyborczych

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW wylosowała numery list komitetów wyborczych
(fot. Jay Lee / Unsplash)
PAP / kk

W wyborach do PE z listą nr 1 wystartuje Konfederacja KORWiN Liroy Braun Narodowcy, z nr 2 - Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 - Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem - Partia Razem, UP, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 - Kukiz'15.

Losowanie numerów list wyborczych PKW przeprowadziła w piątek.

W pierwszej części losowania przyznano numery listom komitetów wyborczych, które zostały zarejestrowane we wszystkich 13 okręgach wyborczych w wyborach do PE. Numer 1 otrzymał KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy; nr 2 - KW Wiosna Roberta Biedronia; nr 3 - KKW Koalicja Europejska PO, PSL SLD .N Zieloni; 4 - KW Prawo i Sprawiedliwość; 5 - KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; 6 - KWW Kukiz'15.

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 7 wylosowano dla KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski (zarejestrował listy w sześciu okręgach); nr 8 otrzymał KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi (zarejestrował listy dwóch okręgach); 9 - KKW Polexit-Koalicja (zarejestrował listy w dwóch okręgach).

DEON.PL POLECA


Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany o "4" dla komitetu tego ugrupowania podkreślił, że nie przywiązuje szczególnej wagi do wyników losowania. "To numer na liście. Mówimy «mocna czwórka» i jedziemy dalej" - podkreślił.

Zadowolony z wylosowanego numeru 3 był szef sztabu wyborczego Koalicji Europejskiej Marcin Kierwiński. "W losowaniu jesteśmy przed PiS-em i w tych wyborach także będziemy przed PiS-em" - oświadczył. Polityk wyraził też przekonanie, że to Koalicja Europejska wygra majowe eurowybory. "Mamy najlepszy program, najlepszą ofertę. Teraz do boju. Głosujcie na «trójkę», to najlepsza lista" - dodał. Posłanka PO Monika Wielichowska zwróciła uwagę, że to nie numery się liczą, tylko kandydaci, a tych - jak oceniła - Koalicja Europejska ma doświadczonych, kompetentnych i empatycznych.

Zdaniem wiceszefowej Wiosny Gabrieli Morawskiej-Staneckiej nr 2 dla komitetu tej partii "to dobra wróżba". "Chciałabym, żeby co najmniej ta dwójka potwierdziła się w wynikach wyborów" - mówiła. "Mamy świetnych kandydatów, kompetentnych, sprawdzonych, młodych" - wskazała. Jak podkreśliła, piątkowemu losowaniu towarzyszyły duże emocje, nie ukrywała też radości z jego wyniku.

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel stwierdził, że wylosowana "szóstka" idealnie pasuje do jego komitetu, bo "Kukiz'15 jest ugrupowaniem najlepszym, na szóstkę". Polityk zwracał jednocześnie uwagę, że w majowych wyborach do PE karta wyborcza będzie miała formę płachty, a co za tym idzie, numery list nie będą miały tak dużego znaczenia. "Myślę, że wyborcy znajdą najlepszych kandydatów, kandydatów listy Kukiz'15 - numer 6" - dodał.

Także Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem nie ukrywał zadowolenia z wyników losowania. Jego zdaniem "piątka", która przypadła komitetowi Lewicy Razem to dobry numer i pozwoli wprowadzić do PE posłów i posłanki. "Jako Lewica Razem gwarantujemy, że zasłużymy na tę piątkę" - zadeklarował. "Lewica Razem to lista na piątkę" - oświadczył.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory do Parlamentu Europejskiego. PKW wylosowała numery list komitetów wyborczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.