Wybory samorządowe: 78 prezydentów z lokalnych komitetów, 21 z list Koalicji Obywatelskiej, 4 z PiS

Wybory samorządowe: 78 prezydentów z lokalnych komitetów, 21 z list Koalicji Obywatelskiej, 4 z PiS
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PAP / ml

Spośród 107 miast prezydenckich w Polsce, z list lokalnych komitetów w ostatnich wyborach samorządowych zostało wybranych 78 prezydentów, z list Koalicji Obywatelskiej - 21, PiS - 4, SLD - 2 oraz po jednym z list Kukiz'15 i PSL.

W I turze wybrano 64 prezydentów, w 43 miastach konieczne było przeprowadzenie drugiej tury wyborów.

W tegorocznych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W I turze wybrano 1826 włodarzy, w II turze - 649. W dwóch miejscowościch, gdzie zarejestrowano tylko po jednym kandydacie nie dokonano wyboru; kandydaci nie uzyskali bowiem więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

Jak podało PKW, w Warszawie zwyciężył Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), w Krakowie Jacek Majchrowski (KWW Jacka Majchrowskiego), Gdańsku Paweł Adamowicz (KWW Pawła Adamicza Wszystko dla Gdańska), w Poznaniu Jacek Jaśkowiak (Koalicja Obywatelska), w Łodzi Hanna Zdanowska (KWW Hanny Zdanowskiej), w Szczecinie Piotr Krzystek (KWW Piotra Krzystka Bezpartyjni), w Olsztynie Piotr Grzymowicz (KWW Piotra Grzymowicza), w Białymstoku Tadeusz Truskolaski (Koalicja Obywatelska), w Zielonej Górze Janusz Kubicki (KWW Janusza Kubickiego), w Lublinie Krzysztof Żuk (KWW Krzysztofa Żuka), w Kielcach Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty), w Bydgoszczy Rafał Bruski (Koalicja Obywatelska) w Opolu Arkadiusz Wiśniewski (KWW Arkadiusza Wiśniewskiego), w Katowicach Marcin Krupa (KW Forum Samorządowe i Marcin Krupa), a w Rzeszowie Tadeusz Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca). (PAP)

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 48,83 proc.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybory samorządowe: 78 prezydentów z lokalnych komitetów, 21 z list Koalicji Obywatelskiej, 4 z PiS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.