Rzecznik SGH: Marek Chrzanowski poproszony o rozmowę z władzami kolegium w SGH

Rzecznik SGH: Marek Chrzanowski poproszony o rozmowę z władzami kolegium w SGH
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / kk

Były przewodniczący KNF Marek Chrzanowski został poproszony o rozmowę z władzami Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej, gdzie pracuje. "Spotkanie ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia" - powiedział w piątek rzecznik SGH Piotr Karwowski.

Informację o tym, że Chrzanowski został wezwany przez władze Szkoły Głównej Handlowej, gdzie jest wykładowcą, na rozmowę w związku ze sprawą KNF opisaną przez "Gazetę Wyborczą", podało w piątkowy ranek radio RMF FM.

Rzecznik SGH Piotr Karwowski proszony przez PAP o potwierdzenie tej informacji, wyjaśnił, że nie będzie to spotkanie Chrzanowskiego z władzami uczelni, ale z władzami kolegium. Kolegium to na SGH odpowiednik wydziału. Rzecznik potwierdził, że Marek Chrzanowski jest zatrudniony w uczelni na etat i prowadzi od lat zajęcia. "Przełożonym pana Marka Chrzanowskiego w katedrze jest dziekan kolegium" - wyjaśnił.

Jak zaznaczył Karwowski, Marek Chrzanowski został przez władze kolegium "poproszony o rozmowę, która odbędzie się na spokojnie na początku przyszłego tygodnia". "Nie ma tezy tego spotkania, ale sprawę trzeba wyjaśnić.(...) Tu trzeba się dobrze zastanowić" - podkreślił. Dodał, że doniesienia medialne na temat b. szefa KNF są bardzo niepokojące i "szokujące".

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki dymisję przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski proponował mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

RMF FM podało również, że nieoficjalnie ustaliło, iż "na razie bardziej prawdopodobne jest odesłanie go (Chrzanowskiego przez władze uczelni - przyp. PAP) na urlop".

"Ta informacja, że zostanie mu narzucony urlop, to jest interpretacja dziennikarza. Spotkanie ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia. Sprawę trzeba omówić" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik SGH.

Dr hab. Marek Chrzanowski to profesor nadzwyczajny SGH. Pracuje w Zakładzie Polityki Gospodarczej Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. To część Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik SGH: Marek Chrzanowski poproszony o rozmowę z władzami kolegium w SGH
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.