Wydobycie węgla w kopalni Krupiński do 2030 r?

Wydobycie węgla w kopalni Krupiński do 2030 r?
(fot. Hanys90 / (CC BY 3.0) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce co najmniej do 2030 r. przedłużyć żywotność kopalni Krupiński w Suszcu. Spółka wystąpiła do resortu środowiska z wnioskiem o nową koncesję na wydobywanie tam węgla i metanu. Dotychczasowa koncesja wygasa za dwa lata.

- Nowa koncesja pozwoli kopalni Krupiński prowadzić działalność górniczą, co najmniej do roku 2030, na czym skorzysta również lokalna społeczność, gdyż zostaną utrzymane miejsca pracy zarówno dla pracowników własnych, jak i zatrudnionych w firmach z nami współpracujących - ocenił w środę dyrektor kopalni Marian Kurpas, cytowany w komunikacie prasowym JSW.

Po uzyskaniu nowej koncesji kopalnia będzie mogła przystąpić do zagospodarowania 10 pokładów węgla, gdzie znajduje się łącznie 40,8 mln ton możliwego do wydobycia surowca.

Kopalnia Krupiński nie wydobywa węgla koksowego typu 35, w którym specjalizuje się JSW, ale węgiel gazowo-koksowy typu 34, o nieco innych parametrach, a także węgiel energetyczny dla energetyki i drobnych odbiorców.

Po uzyskaniu nowej koncesji obszar górniczy kopalni Krupiński obejmie powierzchnię 33,8 km kw. w gminach Suszec, Orzesze i Żory. Będzie większy od objętego poprzednią koncesją o tereny położone na północ i wschód od aktualnego obszaru.

DEON.PL POLECA

Zanim JSW wystąpiła o nową koncesję musiała spełnić wiele warunków, m.in. uzyskać - po uzgodnieniach z samorządami - decyzję środowiskową.

Decyzja zarządu JSW o tym, że spółka będzie starać się o nową koncesję dla kopalni Krupiński, zapadła w czerwcu 2010 r. Wówczas zarząd zaakceptował przygotowaną przez dyrekcję zakładu "koncepcję funkcjonowania kopalni Krupiński do roku 2030 w oparciu o udostępnienie i zagospodarowanie partii Centralnej, Zgoń i E, wraz z ujętym w nim zakresem działań".

Zdecydowano wówczas o podjęciu działań formalno-prawnych związanych powiększeniem obszaru górniczego Suszec III kopalni o obszar przylegający do północno-wschodniej granicy aktualnego obszaru oraz rozpoczęto starania o przedłużenie koncesji do 2030 r.

Kopalnia Krupiński była budowana w latach 1976-1983. Od uruchomienia zakładu zostało tam wydrążonych ponad 400 km wyrobisk korytarzowych. Wyeksploatowano ponad sto parcel ścianowych w kilkunastu pokładach. Wydobyto ok. 50 mln ton węgla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wydobycie węgla w kopalni Krupiński do 2030 r?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.