Wyjaśnić jedną z tajemnic Grudnia '70

Wyjaśnić jedną z tajemnic Grudnia '70
(fot. grudzien70.ipn.gov.pl)
PAP / slo

Związkowcy z elbląskiej Solidarności zwrócili się do władz miasta z prośbą o odnalezienie w archiwach magistratu informacji o dacie śmierci i miejscu pochówku Piotra Suskiego, prawdopodobnie zapomnianej ofiary Grudnia '70.

- Prawdopodobnie była jednak czwarta ofiara śmiertelna. Chodzi o Piotra Suskiego, którego dotychczas nie wspominaliśmy przy oficjalnych obchodach rocznic Grudnia '70. Dlatego chcemy ustalić prawdę - powiedział Jan Fiodorowicz, przewodniczący elbląskiego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

Według związkowców, takie nazwisko pojawiło przed kilku laty w jednej z książek o wydarzeniach grudniowych. Mężczyzna miał zostać postrzelony przy ul. 1 Maja w Elblągu i zmarł w szpitalu.

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk obiecał już pomóc w tych poszukiwaniach. - Pamięć grudniowej tragedii z 1970 r. jest wciąż żywa wśród elblążan, będących świadkami tamtych wydarzeń. W dalszym ciągu do ustalenia są liczne fakty, które spowodowały tak brutalne decyzje ówczesnych władz, uzupełnień wymaga także lista ofiar i poszkodowanych, w tym z Elbląga - przyznał prezydent.

Zdaniem Stanisława Flisa z gdańskiego oddziału IPN, było znacznie więcej osób, rannych w wyniku postrzałów i zmarłych potem w szpitalach, których nazwisk nie zamieszczano na oficjalnych listach ofiar.

Jak ustaliła PAP, nazwisko Suskiego znajduje się w akcie oskarżenia, skierowanym do sądu w 1995 r. przez Prokuraturę Wojewódzką w Gdańsku przeciwko 12 osobom, obwinionym o sprawstwo kierownicze masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.

Zgodnie z tym dokumentem Suski zginął 18 grudnia w Elblągu, a do jego śmierci miało przyczynić się użycie broni palnej wobec demonstrantów przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjaśnić jedną z tajemnic Grudnia '70
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.