Wzrost zachorowań na grypę w Polsce

Wzrost zachorowań na grypę w Polsce
Celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym zachowują środki ostrożności, stosując maski higieniczne i rękawiczki (fot. PAP/Mirosław Trembecki)
PAP/drr

Ponad 10,6 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w Polsce w ostatnim tygodniu października. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich ponad 4,3 tys. - wynika za danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Grypa. Szczepić się czy nie?

Od 23 do 31 października 2009 r. odnotowano 10 tys. 613 zachorowań i podejrzeń zachorowań. Tzw. średnia dzienna zapadalność w tym okresie wyniosła 3,09 na 100 tys. osób. Od 16 do 22 października zachorowań i podejrzeń było ponad 7 tys. 727, a średnia zapadalność wynosiła 2,89. Dla porównania - w ostatnim tygodniu października 2008 r. odnotowano 4 tys. 305 zachorowań i podejrzeń, a zapadalność wynosiła 1,25.

Jak powiedział Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wzrost zachorowań spowodowany jest głównie tym, że w tym roku sezon grypowy rozpoczął się wcześniej niż w ubiegłym. - Ma na to wpływ także pogoda. Spodziewaliśmy się takiej sytuacji, nie jesteśmy zaskoczeni - dodał.

Najwięcej zachorowań w ostatnim tygodniu października wystąpiło w województwach: mazowieckim (2465) i łódzkim (2115), najmniej w woj.: świętokrzyskim (18) i na lubelskim (39). Wzrost zachorowań odnotowano w województwach: małopolskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

Według danych GIS, na terenie Polski do tej pory potwierdzono 185 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1. Zdecydowana większość z nich miała łagodny przebieg.

DEON.PL POLECA

Według ostatnich danych, na Ukrainie zarejestrowano 255 tys. chorych na grypę lub ostre infekcje dróg oddechowych, z czego 15 tys. hospitalizowano. Z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy zmarło ok. 71 osób. Najbardziej dotknięte epidemią są zachodnie obwody Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wzrost zachorowań na grypę w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.