"Zadziałał system ratownictwa medycznego"

"Zadziałał system ratownictwa medycznego"
(fot. PAP/Piotr Polak)
Paweł Rozwód / PAP / slo

Akcja przeprowadzona po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami świadczy o tym, że zadziałał system ratownictwa medycznego. Ranni otrzymali profesjonalną pomoc - ocenił w rozmowie z PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Według Arłukowicza - który bezpośrednio po katastrofie był w kilku szpitalach, gdzie przewożono rannych - akcja ratunkowa przebiegła bardzo sprawnie.

- W działaniach uczestniczyło 49 zespołów ratowniczych i 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowani w katastrofie byli sprawnie przewożeni do wielu szpitali, które dysponowały odpowiednim sprzętem i współpracowały ze sobą. We wszystkich tych szpitalach pacjentom udzielano profesjonalnej pomocy - podkreślił minister zdrowia.

- Hospitalizowane zostały osoby ze złamaniami, w tym otwartymi, urazami wielonarządowymi, ciężkimi urazami głowy, kończyn. Część lżej rannych otrzymała pomoc na miejscu katastrofy. W miarę stabilizowania się stanu zdrowia poszkodowanych, są oni obejmowani również pomocą psychologiczną - powiedział Arłukowicz.

Także szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski w rozmowie z PAP pozytywnie ocenił akcję ratunkową prowadzoną pod Szczekocinami. Dodał, że w województwie śląskim, na stosunkowo niewielkim obszarze, do dyspozycji pozostaje duża liczba karetek, jednostek straży pożarnej, policjantów. Podkreślił, że znajduje się tam także wiele szpitali. - Na pewno ułatwiło to prowadzenie akcji ratunkowej. Teraz konieczna jest dokładna analiza jej przebiegu - powiedział Gałązkowski.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach powiedział PAP, że w szpitalach pozostaje 44 rannych. W najpoważniejszym stanie są pacjenci leżący w szpitalu w Zawierciu i Czerwonej Górze.

Najwięcej pacjentów poszkodowanych w katastrofie - 7 - przebywa nadal w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. W Myszkowie i Zawierciu leży po 5 chorych, w Krakowie i Włoszczowie - po 4, w Piekarach Śląskich i Jędrzejowie - po 3.

Łącznie 6 pacjentów leczonych jest też w dwóch szpitalach w Częstochowie; 2 pacjentów leży w Dąbrowie Górniczej, po 1 w Katowicach, Czerwonej Górze, Busku Zdroju, Miechowie i Kielcach.

W sobotę wieczorem w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia - na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa - zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów. Zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zadziałał system ratownictwa medycznego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.