Zajęcia dla uczniów z terenów wiejskich

Zajęcia dla uczniów z terenów wiejskich
(fot. Elizabeth Albert / flickr.com / CC BY)
PAP / pk

Półtora tysiąca uczniów z 50 gimnazjów Kujaw i Pomorza weźmie udział w projekcie "Region Nauk Ścisłych". Inicjatywa ma wyrównać szanse edukacyjne gimnazjalistów z obszarów wiejskich oraz zmniejszyć dysproporcje w ich osiągnięciach naukowych.

W ramach szacowanego na 2,5 mln zł projektu uczniowie będą brali udział w dodatkowych zajęciach m.in. z fizyki z elementami meteorologii, biologii i chemii w medycynie oraz geografii z językiem angielskim.

Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska inicjatywa skierowana jest zarówno do uczniów mających trudności w nauce, jak i tych, którzy radzą sobie z nią świetnie i chcą rozwijać swoje umiejętności.

"Dlatego właśnie projekt realizowany będzie w ramach trzech modułów zajęć specjalistycznych i interdyscyplinarnych we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy" - powiedziała Krzemińska.

Z pierwszego modułu skorzysta blisko 800 gimnazjalistów osiągających niezadowalające wyniki w nauce. Zaplanowano dla nich około 7,5 tys. godzin lekcji z zakresu geografii turystycznej z językiem angielskim, arytmetyki oraz przyrody z elementami zdrowego żywienia. Zajęcia w szkołach i świetlicach rozpoczną się w połowie września.

DEON.PL POLECA

W tym samym czasie ruszy realizacja drugiego modułu, którym objętych zostanie 100 uczniów zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu oświaty. Wezmą oni udział w warsztatach specjalistycznych z wykorzystaniem technologii informatyczno-komputerowych, terapii psychologiczno-pedagogicznej oraz socjoterapii z elementami kultury fizycznej. Moduł ten zakłada przeprowadzenie blisko 3,5 tys. godzin zajęć.

Trzeci moduł skierowany jest do 600 najzdolniejszych gimnazjalistów i będzie podzielony na trzy komponenty: biologia, chemia i fizyka w medycynie, zajęcia warsztatowe z fizyki (także w języku angielskim) z elementami meteorologii oraz matematyka w połączeniu z ekonomią. W ramach modułu przeprowadzonych zostanie 2,1 tys. godzin lekcyjnych.

"Obecnie trwa procedura przetargowa, która wyłoni uczelnię lub innego wykonawcę realizującego tę część projektu. Początek zajęć zaplanowano na połowę października" - poinformowała Krzemińska.

Jak zaznaczyła, wybór uczniów do poszczególnych modułów przeprowadzono na podstawie informacji uzyskanych od szkół. Wszystkie osoby biorące udział w projekcie otrzymają pomoce naukowe. Realizacja współfinansowanego ze środków unijnych przedsięwzięcia potrwa do czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zajęcia dla uczniów z terenów wiejskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.