Zakończyło się Narodowe Czytanie "Wesela". Dzieło Wyspiańskiego czytano na całym świecie

Zakończyło się Narodowe Czytanie "Wesela". Dzieło Wyspiańskiego czytano na całym świecie
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / pk

W sobotę, w całym kraju i wielu miejscach na świecie odbywało się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.

Czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie - w 63 miejscach w 26 krajach: w Australii, Austrii, na Białorusi, w Brazylii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Kazachstanie, na Litwie i Łotwie, w Meksyku, Niemczech, Nowej Zelandii, Portugalii, Rosji, USA, Szwecji, na Ukrainie (najwięcej - 41 miejsc), Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Prezydent, dziękując wszystkim organizatorom i uczestnikom akcji, przypomniał, że wzięli w niej udział także żołnierze - "Wesele" czytano na ORP "Błyskawica", w 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej czytali siedząc w czołgach, a żołnierze z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej - lecąc na spadochronach. "Ogromnie cieszy nas to, że Narodowe Czytanie zatacza coraz szersze kręgi, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans" - mówił prezydent.

Narodowe Czytanie odbywało się w bibliotekach, teatrach, muzeach, kawiarniach, instytucjach publicznych, ale nie tylko. "Czytano w polskich ambasadach, czytano w zakładach karnych, szkolno-wychowawczych, w szpitalach, domach opieki społecznej, środkach komunikacji publicznej. Można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i czytanie w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie" - mówiła Agata Kornhauser-Duda podczas sobotniej uroczystości zamknięcia akcji.

Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego. Zapowiadając kolejną edycję akcji Andrzej Duda zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku "będzie mieć wyjątkowy charakter".

"W 2018 roku będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - rok zupełnie wyjątkowy. (…) Chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania 2018 zaczęła się już z początkiem roku, w styczniu i żeby trwała przez cały rok. Chciałbym, żebyśmy czytali fragmenty wielkiej polskiej literatury związane z ideą niepodległości, nie tylko te, które mówią o odzyskaniu niepodległości, ale te, które z ideą budowania polskiego państwa są związane. Chciałbym zaprosić literaturoznawców, ekspertów do tego, żebyśmy razem wybrali takie fragmenty z polskiej literatury wybrać. I żebyśmy mogli je czytać przez cały rok, a kulminacją będzie, jak co roku wrzesień i ten moment, gdy corocznie prowadzimy Narodowe Czytanie. Mam nadzieję, że dzięki temu powstanie taka swoista antologia niepodległości, z tych fragmentów naszej literatury, które z puntu widzenia tej idei są najciekawsze, najcenniejsze i niosą najmocniejsze przesłanie" - mówił prezydent.

W sobotnie popołudnie, w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie, prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w Narodowym Czytaniu "Wesela", które po raz pierwszy w historii przełożono na polski język migowy. Para prezydencka na estradzie auli Instytutu Głuchoniemych odczytała dialog Racheli z Poetą - fragment sceny 6. z III aktu "Wesela". Towarzyszyły im dwie tłumaczki, które symultanicznie przekładały na język migowy odczytywane kwestie.

W południe, otwierając akcję, Andrzej Duda powiedział: "+Wesele+ to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. +Wesele+ jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski" - powiedział prezydent.

Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na "Wesele" optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, "czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować, na ile +Wesele+, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj".

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zakończyło się Narodowe Czytanie "Wesela". Dzieło Wyspiańskiego czytano na całym świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.