Zaprezentowano projekt Muzeum Katyńskiego

Zaprezentowano projekt Muzeum Katyńskiego
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego profesor Janusz Cisek prezentuje logo Muzeum Katyńskiego. (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mik

W kaponierze Cytadeli Warszawskiej zaprezentowano w czwartek projekt aranżacyjny przyszłej siedziby Muzeum Katyńskiego; pokazano także pracę, która zwyciężyła w konkursie na logotyp placówki. Zainaugurowano również działalność internetowego serwisu muzeum.

Podczas uroczystości w Cytadeli zaprezentowano także pracę Anny Kiedrzynek - zwyciężczyni konkursu na znak graficzny, który stanie się logo Muzeum Katyńskiego. Jej czarno-biały projekt nawiązujący do noszonych przez wojskowych nieśmiertelników został oceniony najwyżej spośród ponad 300 nadesłanych zgłoszeń.

Przedstawiono także zwycięski - jak podkreślił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek - wybrany jednomyślnie projekt na aranżację przyszłej siedziby Muzeum. Autorzy - ze spółki Maksa - otrzymają nagrodę pieniężną 60 tys. zł oraz zaproszenie w trybie negocjacji z wolnej ręki na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad realizacją projektu.

Muzeum Katyńskie od 1993 roku działa przy ul. Powsińskiej w Warszawie (Fort IX Czerniakowski); od stycznia 2009 r. jest nieczynne z przyczyn techniczno-remontowych. Nowa siedziba zostanie ulokowana w zabytkowej kaponierze na warszawskiej Cytadeli, gdzie odbyła się czwartkowa uroczystość.

DEON.PL POLECA

Szef MON Bodgan Klich zapowiada, że nowe Muzeum Katyńskie będzie gotowe za dwa lata.

- Sowieckie władze wymordowały najlepszych synów Polski; to sprawiło, że wszyscy należymy do jednej "rodziny katyńskiej", nie tylko ci, którzy są krewnymi pomordowanych, ale wszyscy - my Polacy; bo to była zbrodnia na narodzie polskim - mówił w czwartek Klich. - W nowym muzeum znajdzie swój dom prawda o Katyniu; prawda o samej zbrodni, o latach zmagań z systemem, który do niej doprowadził; prawda o tym, jak przeciwdziałano kłamstwu katyńskiemu - podkreślał minister.

- Katyń to rana, którą trzeba zagoić. Wierzymy, że taką siłę będzie miała prawda i pamięć zmaterializowana tu, w muzeum. Wierzymy, że dzięki niej przemoc i kłamstwo zamienimy na prawdę i pojednanie. () Prawda o Katyniu, której domagaliśmy się tyle lat, będzie służyła nowym pokoleniom i przyszłości Polski. To będzie największe zwycięstwo żołnierzy Katynia - mówił Klich.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich oficerów więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych więźniów polskich przetrzymywanych w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi. Na mocy tej decyzji 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu następnych sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 polskich jeńców. Zamordowano również - na mocy tej samej decyzji - około 7,3 tys. Polaków przetrzymywanych przez NKWD w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zaprezentowano projekt Muzeum Katyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.