Zarzuty próby oszustwa dla b. europosłanki PO

Zarzuty próby oszustwa dla b. europosłanki PO
(fot. European Parliament / flickr.com)
7 lat temu
PAP / slo

Zarzuty próby oszustwa na kwotę 1447 euro usłyszała w piątek b. europosłanka Małgorzata H. Nie przyznała się do zarzutów, za które grozi jej do 8 lat więzienia. Chodzi o wniosek o zwrot od Parlamentu Europejskiego kosztów kursu językowego.

Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, H. jest podejrzana o usiłowanie doprowadzenia 12 września 2007 r. Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenie mieniem w wysokości 1447 euro. Chodzi o wniosek o zwrot kosztów kursu języka hiszpańskiego wraz z przedłożeniem dokumentu poświadczającego uczestnictwo w takim kursie, który miał mieć miejsce w Maladze latem 2007 r.

Podejrzana nie przyznała się do zarzutów i skorzystała z prawa do odmowy wyjaśnień - podał prokurator.

Zarzuty dotyczą art. 286 oraz 270 kodeksu karnego. Pierwszy stanowi, że kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. Drugi artykuł przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu dla tego, kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa.

W czerwcu 2013 r. PE nie zgodził się na uchylenie immunitetu europosłanki, o co wnosiła wtedy polska prokuratura. Bez uchylenia immunitetu członkowi PE nie można postawić formalnego zarzutu.

Komisja prawna PE odrzuciła wniosek o uchylenie immunitetu. Jako powód podano m.in. okoliczności, w których sprawa była rozpatrywana, relatywnie niską kwotę, której dotyczyła, oraz niewystarczające dowody.

Według PE istniało podejrzenie, że celem postępowania karnego było zaszkodzenie politycznej działalności europosłanki.

Sprawą zajmowało się unijne biuro antykorupcyjne OLAF. Komisja wysłuchała m.in. szefa biura Giovanniego Kesslera.

Sama H. zapewniała wtedy, że nigdy nie składała "żadnych dokumentów w tej sprawie". Mówiła też o "błędzie administracyjnym, który nie powinien był się zdarzyć".

H. była posłanką do PE od 2004 r., wybraną z województwa śląskiego z listy PO. Po wybuchu sprawy zawiesiła członkostwo w PO do czasu wyjaśnienia sprawy. Zrezygnowała też z funkcji skarbnika europarlamentarnej delegacji PO-PSL. Tłumaczyła, że nie chce, by oskarżenia te rzutowały na dobre imię delegacji.

Po odmowie uchylenia immunitetu warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie, wobec przeszkody w postaci jego nieuchylenia. Gdy wygasł on w tym roku wobec niewybrania jej do PE, śledztwo podjęto na nowo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zarzuty próby oszustwa dla b. europosłanki PO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.