ZIO 2022. Zbadają konsekwencje tej decyzji

ZIO 2022. Zbadają konsekwencje tej decyzji
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
7 lat temu
PAP / drr

Ministerstwo Sportu i Turystyki zbada finansowe konsekwencje wycofania się Krakowa ze starań o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r. Resort uważa, że fakt wycofania się z organizacji tej prestiżowej imprezy może być postrzegany jako stracona szansa dla całego kraju.

Resort sportu miał podpisaną umowę dofinansowania ze środków budżetu państwa starań stolicy Małopolski o organizację imprezy. W poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oświadczył, że stolica Małopolski kończy starania o organizację igrzysk z powodu niskiego poparcia mieszkańców dla tej idei. W niedzielnym referendum mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się przeciwko organizacji w stolicy Małopolski ZIO w 2022 roku. Referendum jest ważne i wiążące dla władz miasta, gdyż frekwencja wyniosła ponad 30 proc.

"Szanując demokratyczną decyzję mieszkańców Krakowa, resort wyraża opinię, iż fakt wycofania się z organizacji tej prestiżowej imprezy może być postrzegany jako stracona szansa nie tylko dla regionu, ale też dla całego kraju" - podkreślono w oświadczeniu resortu. Jak dodano, igrzyska "z pewnością pomogłyby ukształtować postrzeganie Krakowa jako ośrodka olimpijskiego, a przy tym stolicy dynamicznego regionu i wiarygodnego partnera". "Organizacja IO daje szansę na promocję w skali świata, a co za tym idzie znaczny wzrost zainteresowania miastem ze strony międzynarodowych turystów oraz mediów - zarówno w czasie igrzysk, jak i długo po ich zakończeniu" - napisano.

Podkreślono także, że "przed zadeklarowaniem dalszych kroków resortu, które oczywiście będą podejmowane w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, koniecznym jest również porozumienie się z naszymi partnerami z Krakowa".

"Z punktu widzenia resortu Zimowe Igrzyska Olimpijskie byłyby, wzorem piłkarskich mistrzostw Europy, szansą przyspieszonego rozwoju w wielu obszarach. Już dziś Kraków jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek w Europie. Począwszy od 2009 r. liczba gości odwiedzających Kraków systematycznie wzrasta - w 2013 r. do stolicy Małopolski przyjechało ponad 9 mln gości (w tym 2,5 mln to turyści zagraniczni)" - napisano w oświadczeniu resortu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ZIO 2022. Zbadają konsekwencje tej decyzji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.