Zmalało zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

Zmalało zagrożenie lawinowe w Bieszczadach
Fot. depositphotos.com
PAP/kb

W Bieszczadach od niedzieli obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie występuje powyżej górnej granicy lasu m.in. w masywach Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki, połonin Caryńskiej i Wetlińskiej oraz Szerokiego Wierchu.

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Pawul, niewielkie zagrożenie lawinowe utrzymuje się głównie na stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich.

DEON.PL POLECAW paśmie połonin leży średnio od 20 do 70 cm śniegu. Z kolei w bieszczadzkich dolinach śnieg można spotkać jedynie w płatach.

Rano termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały od trzech do pięciu stopni Celsjusza. Widoczność dochodzi do trzech kilometrów. Wieje słaby wiatr.

"Turyści powinni pamiętać, że w górach ciągle mamy warunki zimowe. Wiele szlaków jest śliskich" – przypomniał Pawul.

Dodał, że "wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabraniu ze sobą m.in. kalorycznego jedzenia, ciepłych napojów". "Należy też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację +Ratunek+" – mówił ratownik dyżurny.

W ocenie GOPR, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim jest niewielki ruch turystyczny.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Zmalało zagrożenie lawinowe w Bieszczadach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.