Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza

Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

O śmierci Juliusza Sienkiewicza, wnuka noblisty Henryka Sienkiewicza, poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum w Koszalinie, którego ten był wieloletnim dyrektorem. Juliusz Sienkiewicz miał 89 lat.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Juliusza Sienkiewicza, przez wiele lat związanego z Koszalinem i z naszym Muzeum" – podała we wtorek koszalińska placówka kultury na swoim Facebooku.

DEON.PL POLECA

Kim był Juliusz Sienkiewicz?

Juliusz Sienkiewicz, wnuk nowelisty, publicysty, powieściopisarza, twórcy "Trylogii" i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza, ojciec posła, byłego ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza, zmarł w wieku 89 lat.

Z wykształcenia był etnografem. W 1968 r. rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie, a od 1975 r. pracował w Muzeum. Jak podała placówka, najpierw zajął stanowisko kierownika Działu Etnografii, a od 1990 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. był dyrektorem tej instytucji kultury.

Jak podało muzeum, powołując się na wspomnienia Juliusza Sienkiewicza, dziedzictwo słynnego dziadka miało mu ciążyć w latach szkolnych, podczas omawiania lektur, jednak w dorosłym życiu nie tylko docenił jego twórczość, ale stał się "piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami +Trylogii+".

"Zapamiętamy Go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika" – napisało Muzeum w Koszalinie.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Torba z długimi uchami i nadrukiem Nie przegap życia. Nadruk nawiązuje do książki Elżbiety Kopocz Nie przegapić życia.

Skomentuj artykuł

Nie żyje wnuk Henryka Sienkiewicza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.