Zmarła babcia Noncia. Podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci

Zmarła babcia Noncia. Podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci
(Zdjęcie wykonane w gorzowskim amfiteatrze podczas koncertu festiwalowego Romane Dywesa / wikipedia.org)
TVN24.pl / ps

Alfreda Markowska zmarła w wieku 95 lat. Mówiono o niej "romska Irena Sendlerowa".

Alfreda Markowska urodziła w 1926 r. w okolicach Stanisławowa w cygańskim taborze. W 1941 r. Niemcy wymordowali jej całą rodzinę, a ona sama przeniosła się do Rozwadowa, gdzie wyszła za mąż.

DEON.PL POLECA
Wkrótce małżonkowie zostali osadzeni w getcie w Lublinie, skąd udało im się uciec. Wrócili do Rozwadowa, gdzie Alfreda została zatrudniona na kolei. W tym czasie aktywnie zajęła się ratowaniem dzieci romskich i żydowskich z miejsc pogromów i transportów do obozów. Znajdywała dla nich kryjówki i uzyskiwała fałszywe dokumenty.

Uratowała około pięćdziesięcioro dzieci. Po wojnie osiadła w Gorzowie Wielkopolskim, w którym mieszkała do śmierci. Zmarła 30 stycznia 2021 roku w wieku 95 lat.

Za bohaterstwo i odwagę Alfreda Markowska otrzymała w 2006 r. z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Było to pierwsze tak wysokie odznaczenie państwowe przyznane romskiej kobiecie.

Nazywana była "babcią Noncią". Została Honorową Obywatelka Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. „Mieszkająca w naszym mieście romska Irena Sendlerowa w pełni na to zasługuje” – mówił wtedy prezydent miasta Jacek Wójcicki.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Zmarła babcia Noncia. Podczas II wojny światowej uratowała około 50 romskich i żydowskich dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.