Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych

Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
1 tydzień temu

Książka Magdy Knedler opowiadająca o losach Stanisławy Leszczyńskiej znalazła się na liście najpopularniejszych książek ubiegłego roku!

9 lutego odbędzie się gala finałowa plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Wśród nominowanych znalazła się "Położna z Auschwitz" Magdy Kedler. Książka pojawiła się w kategorii "Literatura Piękna".

Oto pełna lista nominowanych w tej kategorii: 

  • Czuły narrator, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
  • Grube wióry, Rafał Pacześ, Agora
  • Podróż Cilki, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy
  • Położna z Auschwitz, Magda Knedler, Mando
  • Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera

Książka Magdy Knedler opowiada o losach Stanisławy Leszczyńskiej, czyli tytułowej "położnej". Stanisława Leszczyńska urodziła się w 1896 r. w Łodzi. W 1916 r. wyszła za mąż za Bronisława Leszczyńskiego i razem z nim zamieszkała w Warszawie. Tam też Stanisława rozpoczęła naukę w Szkole Położniczej. Razem z mężem doczekali się czwórki dzieci: Sylwii, Bronisława, Stanisława i Henryka. Gdy wybuchła II Wojna Światowa rodzina Leszczyńskich zaangażowała się w pomoc Żydom. W konsekwencji tego wszyscy zostali aresztowani przez gestapo, a Stanisława z córką zostały wysłane do Auschwitz-Birkenau. To właśnie tam, w tym okropnym miejscu, Stanisława Leszczyńska stała się symbolem walki o życie.

"Odcinała pępowinę dzieciom żydowskim, zawiązywała ją i kładła je na pryczę obok matek" - opowiada Magda Knedler, autorka książki "Położna z Auschwitz".

Stanisława Leszczyńska funkcję położnej w Auschwitz pełniła aż do wyswobodzenia obozu. Zmarła 11 marca 1974 na nowotwór. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych
Komentarze (3)
BD
Barbara Dziudziel
15 stycznia 2021, 16:46
Chętnie przeczytam to świadectwo. Osobiście znałam współpracownicę Stanisławy Leszczyńskiej w obozie - nie znam panieńskiego nazwiska. ale z męża potem nazywała się Irena Konieczna i po wojnie żyła i zmarła w Gdańsku.
MN
~Maria N.
13 stycznia 2021, 16:23
Trochę to dziwne zestawienie w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020: Olga Tokarczuk i Stanisława Leszczyńska. Pierwsza opowiedziała się po stronie SK czyli po stronie aborcji nienarodzonych. Druga w nieludzkich warunkach pomagała temu życiu z łon matek wydostać się na świat...
TS
~Taki Sobie
14 stycznia 2021, 08:52
To o książkach jest, i o ich sprzedaży, nie o poglądach autorów. Chyba dobrze, ze docenia się autorów i książki o różnych poglądach. Chcemy, zeby znowu wolno było czytać jedynie słusznych? Warto wyjść poza plemienne podziały, natomiast w literaturze Olgi Tokarczuk jest wiele wartościowych treści, tylko trzeba czytać bez uprzedzeń. Obydwie książki należy przeczytać.

Skomentuj artykuł

Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.