Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych

Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych
(fot. archidiecezja.lodz.pl)
5 miesięcy temu

Książka Magdy Knedler opowiadająca o losach Stanisławy Leszczyńskiej znalazła się na liście najpopularniejszych książek ubiegłego roku!

9 lutego odbędzie się gala finałowa plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Wśród nominowanych znalazła się "Położna z Auschwitz" Magdy Kedler. Książka pojawiła się w kategorii "Literatura Piękna".

Oto pełna lista nominowanych w tej kategorii: 

  • Czuły narrator, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
  • Grube wióry, Rafał Pacześ, Agora
  • Podróż Cilki, Heather Morris, Wydawnictwo Marginesy
  • Położna z Auschwitz, Magda Knedler, Mando
  • Powrót z Bambuko, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera

Książka Magdy Knedler opowiada o losach Stanisławy Leszczyńskiej, czyli tytułowej "położnej". Stanisława Leszczyńska urodziła się w 1896 r. w Łodzi. W 1916 r. wyszła za mąż za Bronisława Leszczyńskiego i razem z nim zamieszkała w Warszawie. Tam też Stanisława rozpoczęła naukę w Szkole Położniczej. Razem z mężem doczekali się czwórki dzieci: Sylwii, Bronisława, Stanisława i Henryka. Gdy wybuchła II Wojna Światowa rodzina Leszczyńskich zaangażowała się w pomoc Żydom. W konsekwencji tego wszyscy zostali aresztowani przez gestapo, a Stanisława z córką zostały wysłane do Auschwitz-Birkenau. To właśnie tam, w tym okropnym miejscu, Stanisława Leszczyńska stała się symbolem walki o życie.

"Odcinała pępowinę dzieciom żydowskim, zawiązywała ją i kładła je na pryczę obok matek" - opowiada Magda Knedler, autorka książki "Położna z Auschwitz".

Stanisława Leszczyńska funkcję położnej w Auschwitz pełniła aż do wyswobodzenia obozu. Zmarła 11 marca 1974 na nowotwór. 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Bestsellery Empiku 2020. "Położna z Auschwitz" wśród nominowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.