"Zostali wyklęci przez system ateistyczny"

"Zostali wyklęci przez system ateistyczny"
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / slo

Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych na płockiej "Stanisławówce", odsłonięcie tablicy poświęconej 11. Grupie Operacyjnej NSZ, Bieg "Tropem Wilczym", projekcje filmu dokumentalnego o żołnierzach niezłomnych z regionu płockiego oraz koncert Maleo Reggae Rockers z utworami z płyty "Panny Wyklęte", znalazły się programie płockich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (27 lutego - 1 marca).

Przewodniczący Mszy św. w płockiej parafii św. Stanisława Kostki ks. Kazimierz Kurek SDB przypomniał, że żołnierze niezłomni zostali wyklęci przez system ateistyczny: "Rotmistrz Witold Pilecki podczas jednego z ostatnich widzeń kazał żonie kupić książkę `O naśladowaniu Chrystusa` Tomasza a Kempis i czytać fragmentami. Został zabity 25 maja 1948 r. Zygmunt Szendzielarz - "Łupaszka", wywołany z celi na śmierć, pożegnał się po chrześcijańsku, mówiąc `Z Bogiem panowie`. Odpowiedział mu chór więźniów. Został zabity 8 lutego 1951 r.", relacjonował salezjanin.

Przywołał także postać Łukasza Cieplińskiego, ostatniego szefa Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", który w liście do żony i synka napisał, że cieszy się, że będzie zamordowany "jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość". Wierzył, że "wiara Chrystusa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a upragniona ludzka godność zostanie przywrócona". Został zastrzelony 1 marca 1951 r.

"Ci żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali zastrzeleni metodą katyńską - strzałem w tył głowy, na Rakowieckiej w Warszawie. Ich szczątki odnaleziono w `Kwaterze na Łączce` na Powązkach, a ile jeszcze takich łączek jest w naszym kraju? Czas żebyśmy rozpoczęli pracę na naszych płockich łączkach. Wciąż musimy szukać miejsc pochówku naszych bohaterów i modlić się o cud, by każdy z nich miał imienny grób", podkreślał kaznodzieja.

Po Mszy św. grupa biegaczy pobiegła na osiedle Podolszyce Południe do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Potem odwiedzili obozowisko partyzanckie w Galerii "Wisła", nawiązujące do walki "żołnierzy wyklętych". Urządzono tam również obozowe kino z filmami o działaniach różnych ugrupowań tzw. drugiej konspiracji z terenu Mazowsza, udostępnione przez warszawski oddział IPN. Natomiast na polowej sali koncertowej wystąpił bard Paweł Piekarczyk z utworami z płyty "Piosenki z Wilczych Tropów". Obozowisko przygotowała grupa rekonstrukcyjna Airsoft Grup Płock i harcerze ZHR.

DEON.PL POLECA

W programie kilkudniowych obchodów znalazł się także Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ze Starego Rynku do płockiej "Stanisławówki". Został on zwieńczony odsłonięciem tablicy poświęconej żołnierzom 11. Grupy Operacyjnej NSZ na ścianie kościoła - jednej z największych organizacji działającej na Mazowszu. Na tablicy umieszczono nazwiska żołnierzy, którzy zostali zamordowani przez UB.

Ponadto na stadionie Klubu Wisła Płock Fundacja Rozwoju Edukacji "Euroedukacja" zorganizowała Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Krótszy, na stadionie Klubu Wisły Płock na długości 1963 m, upamiętnił ostatniego żołnierza wyklętego, który został zabity w 1963 r. - Józefa Franczaka "Lalka". Dłuższy bieg (5,5 km) prowadził przez malownicze tereny zespołu przyrodniczo-krajobrazowego jary rzeki Brzeźnicy w Płocku.

Wielu płocczan zgromadził także koncert zespołu Maleo Reggae Rockers na Starym Rynku, z utworami z płyty "Panny Wyklęte". Ponadto w płockich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywały się projekcje filmu przygotowanego przez IPN o "żołnierzach wyklętych" z regionu płockiego.

W płockich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli członkowie rodzin "żołnierzy wyklętych", parlamentarzyści, władze samorządowe, harcerze. Obecne były również grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37. z Kutna, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Św. Marcin" z parafii Mochowo.

Organizatorami płockich obchodów był m.in. Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy "Viktoria" przy parafii św. Józefa w Płocku, parafia św. Stanisława Kostki w Płocku, Stowarzyszenie Historyczne 11. Grupy Operacyjnej NSZ, warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Zostali wyklęci przez system ateistyczny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.