"11 września utorował drogę arabskiej wiośnie"

"11 września utorował drogę arabskiej wiośnie"
(fot. EPA/MIKE SEGAR)
PAP / psd

W opublikowanym we wtorek przesłaniu w związku z rocznicą 11 września 2001 nowy przywódca Al-Kaidy, Ajman al-Zawahiri, wyraził pogląd, że tamte zamachy terrorystyczne na USA utorowały drogę obecnej arabskiej wiośnie.

Associated Press odnotowuje, że Zawahiri i inni ludzie Al-Kaidy w różnych przesłaniach próbowali przypisywać sobie rolę w arabskich powstaniach, które obaliły już autokratycznych przywódców w Egipcie, Tunezji i Libii i które zagrażają innym reżimom. Al-Kaida w swych przesłaniach wzywa Arabów do zastępowania obalonych reżimów rządami islamskimi.

"Uderzając w głowę światowego przestępcy", Al-Kaida zmusiła Amerykę do wywarcia presji na jej sojuszników na Bliskim Wschodzie, by zmienili politykę, co pomogło "arabskiemu wulkanowi" nabrać mocy i eksplodować - mówił Zawahiri w trwającym godzinę przesłaniu audio.

Associated Press zwraca uwagę, że fala przemian na Bliskim Wschodzie to w znacznej mierze dzieło młodych, pokojowych demonstrantów, pragnących swobód demokratycznych. Obserwatorzy polityczni mówią, że świadczy to o fiasku ekstremistycznej ideologii Al-Kaidy, a także pokazuje, jak bardzo ta terrorystyczna organizacja straciła kontakt z arabską młodzieżą - dodaje AP.

W swym przesłaniu Zawahiri zarzuca też Stanom Zjednoczonym "bezczelne oszustwo" polegające na tym, że choć okazują poparcie arabskim powstaniom, to jednocześnie utrzymują bliskie stosunki z przywódcami monarchii absolutnych nad Zatoką Perską, takich jak Arabia Saudyjska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"11 września utorował drogę arabskiej wiośnie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.