14 lat więzienia dla najbogatszego Chińczyka

14 lat więzienia dla najbogatszego Chińczyka
Wartość majątku Huanga oceniana była w 2008 roku na 6,3 mld dol. (fot. chinaembassycanada.org)
PAP / wab

Niegdyś najbogatszy człowiek w Chinach Huang Guangyu został skazany na 14 lat więzienia oraz grzywnę wysokości 600 mln juanów (88 mln dol.) za korupcję oraz nielegalne operacje giełdowe i biznesowe - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.

Huang zbudował fortunę założywszy w 1987 roku sieć handlową GOME Electrical Appliances Holdings Ltd. sprzedającą m.in. urządzenia elektryczne.

W listopadzie 2008 roku został zatrzymany pod zarzutem manipulacji giełdowych.

Śledztwo w jego sprawie zataczało coraz szersze kręgi, obejmując państwowych urzędników i policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą - pisze Reuters. Xinhua nie podała we wtorek informacji o losach innych oskarżonych.

Wartość majątku Huanga, który wychował się w ubogiej rodzinie w prowincji Guangdong, oceniana była w 2008 roku na 6,3 mld dol. Znalazł się wtedy na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi w Chinach.

Po aresztowaniu Huanga zarząd GOME starał się jak najbardziej zdystansować od założyciela firmy. Zmieniono jej logo, powołano nowego prezesa, a blisko 25 proc. udziałów spółki sprzedano za 418 mln dol. amerykańskiej firmie Bain Capital.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

14 lat więzienia dla najbogatszego Chińczyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.