50 mld zł na wydobycie gazu łupkowego

50 mld zł na wydobycie gazu łupkowego
(fot. DrabikPany / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Inwestycje rzędu 50 mld zł w gaz łupkowy są niezbędne długoterminowo - poinformował w sobotę minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że w najbliższych dwu latach inwestycje w gaz łupkowy wyniosą rzędu 5 mld zł.

Budzanowski wyjaśniał, że ok. roku 2020 Polska powinna dwukrotnie zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu, które dziś wynosi ok. 4 mld m sześc. rocznie. Podkreślał, że chodzi o wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych (gaz ziemny występuje oprócz złóż konwencjonalnych, w postaci rozproszonej w niewielkich porach skalnych, to tzw. gaz z łupków - PAP), ale strategia państwa jest ukierunkowana na rozwój wydobycia tego drugiego.

"Biorąc pod uwagę upływający w 2022 r. kontrakt rosyjski (chodzi o tzw. kontrakt jamalski - PAP), trzy lata wcześniej musimy być bardzo konkretnie przygotowani na znaczące zwiększanie krajowego wydobycia gazu. Ale z tym związane są wydatki inwestycyjne, ponoszone zarówno przez spółki Skarbu Państwa, które posiadają najwięcej koncesji, jak i przez prywatnych inwestorów" - mówił minister.

Jak dodał, aby do tego czasu osiągnąć cel i stworzyć sto "padów" - miejsc wydobycia gazu łupkowego na terenie kraju, wiąże się to z "ogromnym poziomem wydatków, które muszą być poniesione", rzędu 50 mld zł.

Minister skarbu dodał, że jeżeli chodzi o najbliższe dwa lata, to inwestycje w gaz łupkowy wyniosą rzędu 5 mld zł. Wyjaśniał, że w tej kwocie zawiera się porozumienie między spółkami Skarbu Państwa, przewidujące budowę trzech kopalń gazu łupkowego na Pomorzu za 1 mld 720 mln zł. Do tego dochodzą kolejne inwestycje, ponoszone przez PKN Orlen, który już dziś wydaje na to setki milionów. Krótkoterminowo to co najmniej 5 mld zł - dodał Budzanowski.

Zastrzegł, że te wydatki mogą być wyższe. Jak mówił, tak się stanie, jeżeli np. w wyniku planowanych na ten rok zabiegów szczelinowania odwiertu w Lubocinie okaże się, że jest tam wystarczająco dużo gazu, by zaprojektować kopalnię z wykorzystaniem 10 czy 12 odwiertów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

50 mld zł na wydobycie gazu łupkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.