Afganistan: minister poszukiwany przez Interpol

Afganistan: minister poszukiwany przez Interpol
(fot. Dhatfield / Wikimedia Commons /
PAP / pk

Władze Afganistanu badają doniesienia, że nominowany na ministra rolnictwa Mohammad Jakub Haidari jest poszukiwany przez Interpol. Rzecznik prezydenta powiedział w niedzielę, że jeśli okaże się to prawdą, Haidariego dosięgnie afgański wymiar sprawiedliwości.

Na liście przestępców poszukiwanych przez Interpol jest mężczyzna o tym samym nazwisku, który odpowiedzialny jest za oszustwa podatkowe na wielką skalę, a co więcej wygląda jak świeżo nominowany minister - podaje AP.

Rzecznik prezydenta Aszrafa Ghaniego, Nazifullah Salarzai, powiedział, że jeśli oskarżenia dotyczą rzeczywiście Mohammada Jakuba Haidariego, to jego nominacja zostanie natychmiast wycofana.

Jak komentuje AP, sprawa ta może przysporzyć wielu kłopotów prezydentowi, który z walki z korupcją uczynił jedno ze swych najważniejszych haseł wyborczych.

Według estońskich mediów Haidari jest poszukiwany przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości za oszustwa podatkowe i defraudacje, których miał się dopuścić w 2003 roku, gdy był dyrektorem estońskiej firmy As Rapla Dairy. Haidari był szefem tej spółki do ubiegłego roku, kiedy to firma zbankrutowała.

Haidari uciekł z Estonii i nie stawił się w sądzie, gdzie toczyła się sprawa związana z bankructwem As Rapla Dairy.

Ghani ogłosił skład swego gabinetu w ubiegłym tygodniu; jego zamiarem było utworzenie merytorycznego rządu, w którym żaden minister nie piastował takiej funkcji podczas 13 lat rządów prezydenta Hamida Karzaja, kojarzonych z korupcją i klientyzmem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Afganistan: minister poszukiwany przez Interpol
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.