Akcja policji przeciw skrajnie prawicowej organizacji planującej zamachy

Akcja policji przeciw skrajnie prawicowej organizacji planującej zamachy
(fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)
4 lata temu
PAP / sz

Policja przeszukała w środę 12 mieszkań na terenie Niemiec w związku ze śledztwem prowadzonym przeciwko skrajnie prawicowej organizacji, której członkowie planowali ataki na policjantów, osoby ubiegające się o azyl oraz na członków gmin żydowskich.

Jak poinformowała prokuratura federalna w Karlsruhe w akcji na terenie Berlina, Badenii-Wirtembergii, Brandenburgii, Dolnej Saksonii, Nadrenii-Palatynatu i Saksonii-Anhaltu uczestniczyło 200 policjantów. Nie ma informacji o zatrzymaniach.

Sześciu podejrzanym, komunikującym się głównie za pomocą mediów społecznościowych, prokuratura zarzuca utworzenie skrajnie prawicowej organizacji. Od wiosny 2016 roku grupa przygotowywała zbrojne ataki na policjantów jako przedstawicieli państwa, imigrantów starających się o azyl w Niemczech oraz osoby należące do gmin żydowskich - czytamy w komunikacie prokuratury federalnej. Siódmy podejrzany miał rzekomo wspierać działalność organizacji.

Prokuratura w Karlsruhe zastrzegła, że władzom nie są znane plany konkretnych zamachów.

Agencja dpa podała, że szefem terrorystycznej organizacji jest osoba należąca do ruchu "Obywateli Rzeszy" (Reichsbuerger). "Obywatele Rzeszy" nie uznają władz RFN twierdząc, że nadal istnieje Rzesza Niemiecka w granicach z 1937 roku. Ich zdaniem niemiecka konstytucja z 1949 roku i wydawane w oparciu o nią akty prawne są nielegalne.

W październiku członek tej organizacji zastrzelił na terenie Bawarii policjanta, a trzech innych zranił. Niemiecki kontrwywiad uważa, że część członków tego ugrupowania jest aktywna w organizacjach neonazistowskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja policji przeciw skrajnie prawicowej organizacji planującej zamachy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.