Amal Clooney będzie bronić przetrzymywanych w Birmie dziennikarzy Reutera

Amal Clooney będzie bronić przetrzymywanych w Birmie dziennikarzy Reutera
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Zajmująca się prawami człowieka znana brytyjska prawniczka libańskiego pochodzenia Amal Clooney będzie obrończynią dwóch przetrzymywanych w Birmie dziennikarzy Reutera - pisze w piątek EFE. Grozi im 14 lat więzienia za złamanie ustawy o tajemnicy państwowej.

"Wa Lone y Kyaw Soe Oo są oskarżeni tylko dlatego, że informowali. Przeanalizowałam ich sprawę i można jednoznacznie stwierdzić, że są niewinni i powinni zostać natychmiast uwolnieni" - oświadczyła Clooney w wydanym w czwartek komunikacie.

Jak dodała, "wynik tej sprawy wiele nam powie na temat zaangażowania Birmy w kwestie państwa prawa i wolności słowa".

Oskarżeni dziennikarze zostali aresztowani 12 grudnia 2017 roku tuż po spotkaniu z policjantami w restauracji w Rangunie. Policja zarzuca im złamanie przepisów o tajemnicy państwowej. Twierdzi, że powodem aresztowania było przechowywanie przez pracowników Reutera tajnych dokumentów sił bezpieczeństwa dotyczących stanu Rakhine (Arakan), gdzie birmańska armia prowadziła operację wymierzoną w muzułmańskich Rohingjów stanowiących mniejszość w tym buddyjskim kraju; w jej wyniku z kraju od sierpnia ub.r. uciekło 700 tys. Rohinjgów.

Sprawa ta jest postrzegana jako próba zastraszenia dziennikarzy i zniechęcenia ich do opisywania sytuacji w Rakhine, gdzie birmańskim siłom bezpieczeństwa zarzuca się łamanie praw człowieka.

DEON.PL POLECA

O uwolnienie dziennikarzy apelowali do birmańskich władz m.in. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, były sekretarz stanu USA Rex Tillerson, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, dyplomaci Wielkiej Brytanii i Kanady oraz środowiska dziennikarskie w wielu krajach, w tym grupa 50 laureatów prestiżowej Nagrody Pulitzera oraz grupa dziennikarzy i ekspertów skupionych wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.

Clooney, zaangażowana w pomoc dla uchodźców obrończyni praw człowieka, jako prawniczka zdobyła renomę międzynarodową. Reprezentowała m.in. założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a i ukraińską polityk Julię Tymoszenko. Pracowała dla Kofiego Annana, gdy był on sekretarzem generalnym ONZ. Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej wnosiła o uznanie prześladowań Ormian w 1915 roku za ludobójstwo.

Wraz z mężem Clooney działa w organizacji pomocowej International Rescue Committee. Jej rodzice wyemigrowali wraz z nią do Wielkiej Brytanii podczas libańskiej wojny domowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amal Clooney będzie bronić przetrzymywanych w Birmie dziennikarzy Reutera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.