Ambasador Rosji grozi Danii bronią nuklearną

Ambasador Rosji grozi Danii bronią nuklearną
(fot. Kingarion / Shutterstock.com)
PAP / psd

Ambasador Rosji w Danii Michaił Wanin napisał w sobotę w tekście opublikowanym przez dziennik "Jyllands-Posten", że jeśli duńska marynarka będzie uczestniczyć w systemie tarczy antyrakietowej NATO, to stanie się ona celem rosyjskich rakiet.

Kopenhaga uznała uwagi Wanina za "niedopuszczalne". Ambasador napisał w artykule dla duńskiego dziennika, że "nie sądzi, by Dania zdawała sobie w pełni sprawę z konsekwencji związania się z systemem obronnym promowanym przez USA".

"Jeśli do tego dojdzie, duńskie okręty wojenne staną się celem rosyjskich pocisków nuklearnych" - dodał Wanin.

Dania planuje dostarczenie wsparcia natowskiej tarczy w postaci fregat wyposażonych w zaawansowane antyrakietowe systemy radarowe - wyjaśnia AFP.

Minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard uznał ostrzeżenia Wanina za "retorykę niedopuszczalną".

"Nikt nie powinien wygłaszać tak poważnych gróźb" - powiedział Lidegaard w rozmowie z agencją Ritzau.

Te deklaracje są "bardzo groźne i bezużyteczne" - skomentowała szefowa komisji spraw zagranicznych duńskiego parlamentu Mette Gjerskow, która uznała, że wystąpienie Wanina było przeznaczone również dla odbiorców rosyjskich.

AFP przypomina, że relacje między Rosją a krajami skandynawskimi są już od dłuższego czasu bardzo napięte, ponieważ rosyjskie samoloty wojskowe zapuszczają się w ostatnich latach nad wody terytorialne tych państw na Bałtyku.

Pod koniec stycznia szef sztabu generalnego Rosji generał Walerij Gierasimow powiedział, że rozwój rosyjskich strategicznych sił jądrowych pozwoli zapobiec uzyskaniu przez USA i NATO przewagi militarnej nad Rosją. Dodał, że na tworzenie amerykańskiej tarczy antyrakietowej Rosja odpowie, zaopatrując swoje siły zbrojne i flotę w nowe uzbrojenie, zdolne do zneutralizowania potencjału tarczy.

Według Gierasimowa działania USA i budowa obiektów tarczy są naruszeniem układu o likwidacji rakiet małego i średniego zasięgu. W konsekwencji naruszana jest strategiczna równowaga sił i stabilność na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ambasador Rosji grozi Danii bronią nuklearną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.