Ambasadorowie UE opuszczą Białoruś w 3-4 dni

Ambasadorowie UE opuszczą Białoruś w 3-4 dni
Ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka i prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka (fot. PAP/president.gov.by)
PAP / pz

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej w Mińsku opuszczą Białoruś w ciągu najbliższych 3-4 dni - powiedział w środę charge d'affaires ambasady RP w Mińsku radca Paweł Jurasz po środowym spotkaniu ambasadorów lub ich przedstawicieli.

- Spotkanie miało charakter techniczny. Dotyczyło tego, jak zrealizować decyzje podjęte w Brukseli o opuszczeniu Białorusi przez ambasadorów państw Unii Europejskiej - powiedział Jurasz.

Zapytany, w jakim terminie ambasadorowie opuszczą Białoruś, odparł: "To będą najbliższe 3-4 dni".

Ambasador Polski Leszek Szerepka opuścił w środę Białoruś - powiedział radca ambasady RP w Mińsku Paweł Marczuk. Jak dodał, funkcję charge d'affaires objął radca Witold Jurasz.

Wcześniej rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Bosacki informował, że ambasador Szerepka jest w drodze do kraju. W środę dyplomata, który został poproszony przez stronę białoruską o opuszczenie tego państwa, ma być w Warszawie.

Bosacki oświadczył, że Warszawa nie planuje wysłania noty o zawieszeniu stosunków dyplomatycznych z Mińskiem.

We wtorek władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski w Mińsku, by opuścili ten kraj i udali się na konsultacje. Wezwały też swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska. To reakcja na kolejne sankcje nałożone na reżim w Mińsku przez UE.

W środę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wiceszefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z ambasadorami krajów UE akredytowanymi w Warszawie.

Jak poinformował rzecznik resortu, Polska podziękowała dyplomatom za akt solidarności wobec naszego kraju. W odpowiedzi na działania Mińska państwa UE postanowiły wycofać ambasadorów z Mińska na konsultacje do swych stolic.

Ambasadorowie wraz z wiceminister omówili też możliwe scenariusze rozwoju sytuacji, a także rozwoju stosunków między Białorusią a UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ambasadorowie UE opuszczą Białoruś w 3-4 dni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.