Annan: możliwa eskalacja syryjskiego konfliktu

Annan: możliwa eskalacja syryjskiego konfliktu
(fot. World Economic Forum/flickr.com/CC)
PAP / psd

 Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan przestrzegł w piątek przed eskalacją konfliktu w tym kraju, co mogłoby zdestabilizować sytuację w regionie. Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.

"Pierwszym celem dla wszystkich nas jest położenie kresu przemocy i łamaniu praw człowieka, zabijaniu, a także uzyskanie nieskrępowanego dostępu z pomocą humanitarną do potrzebujących" - powiedział Annan po przeprowadzonej przez łącze wideo poufnej konferencji z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Poinformował ich o swej niedawnej misji w Syrii i o planie powrotu do tego kraju.

"Powiedziałem Radzie Bezpieczeństwa, że rozmawialiśmy z Syryjczykami i że rozmowy trwają" - oświadczył dziennikarzom w Genewie, gdzie w piątek spotkał się też z ambasadorami przy ONZ Chin i Rosji - krajami będącymi stałymi członkami RB ONZ, które już dwukrotnie zawetowały jej rezolucje, potępiające reżim Baszara el-Asada.

"Jestem podbudowany mocnym poparciem i zdecydowaniem Rady Bezpieczeństwa do wspólnych działań. (...) Wiem, że istnieje kilka różnic (poglądów), lecz to normalne. Mam nadzieję, że już wkrótce usłyszymy RB mówiącą jednym głosem" - oświadczył Annan.

Specjalny wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii ma skierować w przyszłym tygodniu do Damaszku zespół negocjacyjny, by omówić propozycję rozmieszczenia w Syrii międzynarodowych obserwatorów - powiedział Reuterowi rzecznik Annana, Ahmad Fawzi.

Reżim prezydenta Syrii Asada od roku krwawo tłumi prodemokratyczne demonstracje. Według szacunków ONZ, rządowe represje i zbrojne kontrakcje opozycji spowodowały do tej pory ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Annan: możliwa eskalacja syryjskiego konfliktu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.