Armenia i Azerbejdżan: kolejna wymiana ognia na granicy obu państw

Armenia i Azerbejdżan: kolejna wymiana ognia na granicy obu państw
(fot. Ivars Utināns / Unsplash)
3 tygodnie temu
PAP / kk

Po jednodniowym rozejmie doszło w czwartek do kolejnej wymiany ognia na granicy Armenii i Azerbejdżanu - poinformowały w komunikatach ministerstwa obrony obu krajów. Według oświadczeń Erywania i Baku walki nadal trwają.

Azerbejdżan i Armenia oskarżają się wzajemnie o sprowokowanie kolejnych konfrontacji; przerwa w walkach utrzymała się tylko przez w środę, po trzech dniach, w których dochodziło do wymiany ognia.

W środę agencja Associated Press podała, że we wtorkowych starciach zginęło po obu stronach konfliktu co najmniej 16 osób.

We wtorek minister obrony Azerbejdżanu Kerim Welijew powiedział, że zginęli dwaj wojskowi Azerbejdżanu w randze generała i pułkownika. Jego resort podał, że łącznie od niedzieli zginęło 11 wojskowych Azerbejdżanu.

Armenia i Azerbejdżan obwiniają się wzajemnie o najnowsze incydenty zbrojne. Azerbejdżan ogłosił, że z Armenii ostrzelano kilka przygranicznych wsi. Armenia utrzymuje zaś, że obiektem ostrzałów było miasto Berd po jej stronie granicy. Konflikt zaostrzył się 12 lipca, gdy zginęło czterech żołnierzy Azerbejdżanu i ponad 20 żołnierzy Armenii. Ostrzały trwały nadal w poniedziałek. Są to najpoważniejsze od kilku lat starcia między dwoma skonfliktowanymi krajami.

Wymiana ognia zdarza się często w rejonie spornego Górskiego Karabachu, ale tym razem do incydentów doszło w innym rejonie, na granicy pomiędzy prowincją Tawusz w Armenii a rejonem Towuz w Azerbejdżanie. Do walk w tym rejonie dochodziło też w przeszłości, ale na tak dużą skalę nie zdarzało się to od 2015 roku.

Między Azerbejdżanem i Armenią panuje kruche zawieszenie broni od czasu wojny z lat 90. o Górski Karabach, enklawę na terytorium azerbejdżańskim, zamieszkaną przez ormiańską większość i kontrolowaną przez Ormian. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Armenia i Azerbejdżan: kolejna wymiana ognia na granicy obu państw
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Armenia i Azerbejdżan: kolejna wymiana ognia na granicy obu państw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.