Artysta przesłuchiwany już od czterech dni

Artysta przesłuchiwany już od czterech dni
Ai Weiwei to chiński artysta i architekt, współtwórca m.in. narodowego stadionu w Pekinie, zwanego Ptasim Gniazdem (fot. EPA/UWE ZUCCHI)
PAP / wab

Artysta o światowej sławie Ai Weiwei, którego los pozostawał nieznany od niedzieli, jest obecnie przesłuchiwany przez policję - poinformowała w czwartek chińska agencja państwowa Xinhua, powołując się na źródła policyjne.

Ai jest przesłuchiwany w związku z podejrzeniami o "przestępstwa gospodarcze" - podała agencja.

To pierwsza wiadomość o losie artysty, o którym słuch zaginął w niedzielę. Został on wtedy zatrzymany na lotnisku w Pekinie, skąd miał odlecieć do Hongkongu. Wcześniej nie uzasadniono zatrzymania Ai.

Asystentka w pekińskim studio artysty poinformowała, że po zatrzymaniu Ai funkcjonariusze policji przeszukali jego pracownię, a jego kolegów wzięto na przesłuchanie - podał wcześniej dziennik "South China Morning Post".

W ostatnim czasie w Chinach wielu aktywistów, dysydentów i prawników specjalizujących się w obronie praw człowieka zostało zatrzymanych lub nałożono na nich areszt domowy w związku z anonimowymi apelami w internecie, nawołującymi do gromadzenia się co niedzielę w celu żądania zmian politycznych - zauważa agencja Kyodo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Artysta przesłuchiwany już od czterech dni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.