"Nobel dla Liu to antychińska farsa z klownami"

"Nobel dla Liu to antychińska farsa z klownami"
Demonstracja w obronie Liu Xiaobo podczas wizyty Baracka Obamy w Chinach
PAP / drr

Członków Komitetu Noblowskiego i zwolenników nagrodzonego pokojowym Noblem chińskigo dysydenta Liu Xiaobo Chiny określiły we wtorek mianem klownów w antychińskiej farsie. W Oslo podano, że w piątkowej ceremonii wręczenia nagrody nie weźmie udziału 19 państw.

Pekin przyznanie nagrody pokojowej Liu uważa za wtrącanie się w jego system polityczny oraz prawny i twierdzi, że jego polityka krajowa nie będzie ulegać zawnętrznym naciskom.

- Chciałbym powiedzieć tym osobom w Komitecie Noblowskim, że same organizują antychińską farsę - oświadczyła rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu. - Nie zmienimy się pod wpływem nacisku kilku klownów i nie zejdziemy z naszej ścieżki - dodała. - Możecie przyjąć za pewnik, że zdecydowana większość wspólnoty międzynarodowej nie weźmie udziału w tej ceremonii w Oslo. Popiera nas ponad 100 państw - dodała na konferencji prasowej.

Norweski Komitet Noblowski poinformował jednak we wtorek, że zaproszenie na uroczystość odrzuciło tylko 19 państw: Chiny, Rosja, Kazachstan, Kolumbia, Tunezja, Arabia Saudyjska, Pakistan, Serbia, Irak, Iran, Wietnam, Afganistan, Wenezuela, Filipiny, Egipt, Sudan, Ukraina, Kuba i Maroko.

Odbywający karę 11 lat więzienia za działalność wywrotową 54-letni Liu Xiaobo nie będzie mógł osobiście odebrać Nobla, podobnie jak jego bliscy, którzy nie mogą opuścić terytorium Chin. Przedstawiciele Komitetu Noblowskiego wyrażali też obawy, że może nie dojść do piątkowej ceremonii wręczenia nagrody, którą odebrać może jedynie jej laureat lub ktoś z jego najbliższej rodziny.

Jak dotąd tylko jedna osoba z około 140 działaczy zaproszonych przez żonę Liu na uroczystość do Oslo podała, że uda się jej przyjechać. To Wan Yanhai - chiński działacz walczący z AIDS, który w tym roku uciekł z Chin do USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nobel dla Liu to antychińska farsa z klownami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.