Asad będzie miał w wyborach dwóch rywali

Asad będzie miał w wyborach dwóch rywali
(fot. Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr / Wikimedia Commons)
PAP / pz

Sąd Konstytucyjny Syrii poinformował w niedzielę, że zatwierdził kandydatury obecnego prezydenta kraju Baszara el-Asada i dwóch innych polityków w wyborach szefa państwa 3 czerwca. Analitycy zgodnie twierdzą, że Asad bez problemów wywalczy kolejną kadencję.

Zaakceptowani przez Sąd Konstytucyjny kandydaci to, oprócz Asada, Hasan Abdallah al-Nuri oraz deputowany Maher Abdel-Hafiz Hadżdżar - poinformował rzecznik sądu Madżid Chadra. Pozostali pretendenci, których kandydatury odrzucono, mogą odwołać się od decyzji sądu w dniach 5-7 maja.

Rebelianci od ponad trzech lat walczący z siłami reżimu Asada oraz Zachód określają czerwcowe wybory mianem farsy.

Z ubiegania się o urząd prezydencki wykluczeni są przebywający poza granicami kraju przywódcy opozycji, ponieważ jeden z zapisów konstytucji wymaga, by kandydaci na prezydenta przez co najmniej 10 lat mieszkali w kraju, licząc wstecz od daty wyborów. Kandydaci muszą mieć też poparcie 35 deputowanych parlamentu, zdominowanego przez zwolenników Asada.

Władze syryjskie nie wyjaśniły dotąd, jak zamierzają przeprowadzić wybory w kraju, w którym kilka milionów ludzi musiało opuścić miejsca zamieszkania z powodu wojny domowej, kolejne miliony zbiegły za granicę, a znaczne obszary Syrii są poza kontrolą sił rządowych.

Przewodniczący syryjskiej komisji wyborczej zapowiedział kilka dni temu, że Syryjczycy, którzy opuścili kraj "nielegalnie", nie będą dopuszczeni do udziału w wyborach.

Syryjscy działacze praw człowieka szacują, że w syryjskim konflikcie trwającym od marca 2011 roku zginęło ponad 150 tys. ludzi. Międzynarodowa konferencja w Genewie, która miała zakończyć konflikt, zakończyła się fiaskiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Asad będzie miał w wyborach dwóch rywali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.